abone ol: Makale | Yorum

Zeynep Namaza Başlıyor

0 yorum
Zeynep Namaza Başlıyor

Namazı önemseyen, kılan aileler, çocuklarının da vakti gelince namaza başlamalarını arzu ederler. Geleneksel usülde, 7 yaşından itibaren çocuğa namaz telkin edilir ama mecbur tutulmaz. Alıştırmak amacı ile bir vakitten başlanır. Kitabımızda da 7 yaşına geldiği için tek vakitle, namaz kılmaya başlayan Zeynep var.

Zeynep’in namaza başlama hikayesi, kitabın başında yazdığı üzere, kurgu değil, gerçekmiş. Çocuklarının namaza başlamasını isteyen ve bu konuda kitap arayan aileler için de güzel bir hikaye olabilir bu. Çünkü hikayenin kendisi mesaj zaten.

Kitabın dilinde, anlatımında keşke hikaye dili ile yazılsaydı dediğim pek çok cümle var. Yer yer hikaye dili olsa da, çoğu yerde şöyle cümleler var:

“Artık Zeynep namaz kılmayı öğrenmeyi çok istiyor. Annesi, Zeyneb’e namazı nasıl kılması gerektiğini öğretmeye hazır.  Zaten Zeynep namazda okuması gereken sureleri ve duaları ezbere biliyor. Artık sadece namazı düzgün bir şekilde kılmayı denemesi gerek. Şimdi annesiyle birlikte bunun provasını yapıyorlar.”

Bu tür anlatımdan ziyade, teyze karakterinin mesajları gibi daha içten, sıcak bir hikaye dili kullanılabilirdi diye düşündüm. Birkaç dokunuş kafi aslında.

Dediğim gibi, özellikle namaz temalı kitap arayanlar düşünebilir. Biz haberdar edelim.

Zeynep Namaza Başlıyor

Yazan: Ayşe Dolmacı

Resimleyen: Bilal Karaca

Ensar Çocuk Yayınları

Temmuz 2020, 32 sayfa

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: