abone ol: Makale | Yorum

Afili Mahalle

0 yorum
Afili Mahalle

Mahalleler hala yaşıyor, ne güzel değil mi? Komşularımızın amca, teyze olduğu, hastanın gözetildiği, sokakta selamlaşılıp hal hatır sorulduğu, boş arsalarda futbol maçlarının yapıldığı… Tıpkı Tarla Arena gibi. Afili Mahalle bugünkü kitabımız.

Özellikle futbol seven çocukların daha çok ilgisini çekebilir. Kitabın tamamı olmasa da, ağırlıklı bir bölümü futbol maceralarına ayrılmış.

Kitapta bölüm bölüm olaylar anlatılıyor. Anlatan kişi, Hamdi Söylemez. Mahallenin çocuklarından. Arkadaşları ve mahalleli ile yaşadıklarına misafir oluyoruz sayfalar boyunca. Akıp gidiyor zaman.

Hamdi ve arkadaşları akıllı çocuklar. Bir mahalleli büyük suyumuzu korumak gerektiğini, suyun kıymetini anlatınca, yapacakları su savaşından vaz geçiyorlar mesela.

Kitabın bir bölümünde soğuk espri diyebileceğimiz espriler gırla gidiyor. Çünkü o sayfalarda Poyraz öne çıkıyor. İtiraf edeyim, Poyraz’an rol çalıp, ondan öğrendiğim esprileri akşam aile sofrasında yaptım. İftar vakti ben çok eğlendim ama hane halkı “ayyyy, ıyyyy” filan dedi durdu. Çok keyifliydi.

8+ okuyucular hiç beklemesin. Çünkü “kele-bekler, köste-bekler ama Hamdi beklemez” 😀

Afili Mahalle 1

Tarla Arena

Abdil Mert

Çizer: Hatice Gül

Nisan 2021, Nesil Çocuk

184 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: