abone ol: Makale | Yorum

Aloğlan

0 yorum
Aloğlan

Talihsiz İsimler Serisi’nin 4.kitabı eksikti hani bende, geçenlerde yazmıştım, hatırlarsınız. Meğer okunacak kitaplar arasına saklanmış, göz kırpıyormuş bana. Hemen masaya aldım, maceranın sonunu bilsem de bakalım arada neler olmuş diye merakımdan okumaya başladım. Bir dizi maceranın, olayın eksik taşlarını bırakmak, sanırım hafıza için de iyi olmuyordu. Buna dair bir sohbet hatırlıyorum, arkadaşlarımla. Siz isterseniz araştırırsınız.

Bu defa bizim talihsizlerin bir koç kurban etmesi gerekiyor ve yine yolları Sivriburun’a düşüyor. Burada Cicicik ile karşılaşıyorlar ki, kendisi hiç birimizin görmek istemeyeceği epey büyük bir ayı. Neyse ki Cicicik Ayıboğan’ın ayısı, evcil bir yerde… O yüzden ateşin etrafında oturuyorlar beraber.

Bu manzara babaannenim abisini hatırlattı bana. Onların da böyle bir hikayesi var, biz torunlara efsane gibi anlatılan… Abi, bir gece ormanda iken, tıpkı bizimkiler gibi bir ateş yakmışken yanına koca bir ayı gelmiş. Adamın bir yanında tüfeği, bir yanında ayı. Tüfeğe davranmamış, ayı da ona zarar vermemiş. Ateşin etrafında beraber oturmuşlar. Tüfeğe sarılsaydım o da bana saldıracaktı, dermiş.

Serinin 4.kitabında her kötü işin arkasından bir iyilik çıkar, şer görünende hayır vardır diye özetleyebileceğimiz bir bakış var. Ayrıca uğura, uğursuzluğa körü körüne inanmaktansa biraz daha işin gerçeğini öğrenme peşine düşüldüğünü de görüyoruz ki, bu da önemli. Sorunları akıllıca, plan yaparak çözüyor Aloğlan. Eh, Alkışkışlayan adını da nasıl aldığını öğreniyoruz, macera sonunda.

Neyse ki seriyi bitirmiştim. Şimdi eksik parça da tamamlanınca rahat ettim. Neslihan Saltaş bir de Uğursuz adında bir kitap yazmış. Bizim Aloğlan’ın Ergenekon dışındaki maceraları gelene kadar en iyisi, onu okumak J

Size de şimdiden iyi okumalar. Siz siz olun, sıra ile okuyun:)

Talihsiz İsimler Serisi-4

Aloğlan

Yazan: Neslihan Saltaş

Resimleyen: Emine Arslan

Nar Genç

Kasım 2018, 151 sayfa

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: