abone ol: Makale | Yorum

Ancilla ve Şifalı Bitkiler

0 yorum
Ancilla ve Şifalı Bitkiler

Bir hastalık belirtisi baş gösterdiğinde yahut sair zamanlarda koruyucu olsun diye bitkilerin şifasına başvurmayı sevenlerin, hemen dikkatini çekecek bir kitap var bugün masamda: Ancilla ve Şifalı Bitkiler.

Milano’lu yazar, kurgu için eski zamanları seçmiş. Avrupa’da “cadı” avı yapılan zamanları. Ancilla, büyükannesi ile yaşayan küçük bir kız. Büyükannesi Brunilda bitkilerden ilaçlar yapan biridir ve bunu torununa da öğretir. Valinin kararı ile cadı avı başladığında ise, Brunilda zincirlenerek hapse atılır.

Zenginlerin “bunu büyük ve sevimsiz” olduğu, sadece onların yemek yiyebildiği, hatta çok çok yediği, iktidar sahiplerinin teşekkür etmeyi bile bilmedikleri gibi “zihinlerinin iyiden iyiye bozuk” olduğu bir ortam oluşturulmuş.

Bu ortamda tek başına kalan Ancilla’ya Manastır’daki iyi insanlar, rahipler sahip çıkıyor. Bunun için Ancilla’nın bir süre erkek çocuk gibi davranması ve giyinmesi gerekiyor. Rahipler zenginlerin aksine yiyeceklerinin fazlasını fakir halk ile paylaşıyorlar.

Bu esnada gizli kapaklı da olsa, Ancilla, büyükannesi gibi bitkilerden şifalı ilaçlar hazırlamaya devam ediyor. Birgün o zengin, kötü, zalim valinin de ilaca ihtiyacı oluyor. Çünkü şehirdeki tüm zenginler hastalanıyor. Bu hastalıkla başlayan süreç, ilginç gelişmelere sahne oluyor.

Hikaye kısaca böyle. Gördüğünüz gibi zenginleri kötü, merhametsiz; fakirleri ve din adamları iyi gösteren bir kurgu. Bu kadar kesin ayırımlar biraz eskide kaldı ve kalmalı da gibi geliyor bana. Fakat edebi açıdan hikaye güzel mi? Güzel…

Ancilla hizmetçi, besleme anlamına gelen bir kelime imiş. Yazar, ilk önce böyle bir bilgi ile zihinlerimizi hazırlıyor. “Oysa başkalarının hizmetinde olmak, onlara yardım etmek güzel bir şeydir.” Diyor. Kitabın üst başlığındaki gibi toplumun dayatmalarına aldırmadan “güzel, açıkgöz ve cesur kızlar” eninde sonunda zafer kazanacaktır mı diyor acaba…

Güzel, Açıkgöz, Cesur Kızlar

Ancilla ve Şifalı Bitkiler

Yazan: Beatrice Masini

Resimleyen: Desidera Guicciardini

Çeviren: Nükhet Amanoel

Can Çocuk, Temmuz 2019

10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: