abone ol: Makale | Yorum

Artık Kendim Okuyabilirim

0 yorum
Artık Kendim Okuyabilirim

Arkadaşımın çocukları Fatih Erdoğan kitaplarını pek seviyorlar. Tıpkı en arka sayfada yazarın dediği gibi tekrar tekrar okumuşlar, hatta girişteki tekerlemeyi de kulaktan duyma ezberlemişler. Onlar yeni bir sürü kitap alınca, ben de hemen okuyuverdim kitapları.

Kitaplar “Artık Kendim Okuyabilirim” dizisinden. Fili Yuttu Bir Yılan, Beş Beyaz Benekli Baykuş Bana Bakıyor, Pabucumun Bağı Çözüldü, Dedem Bana Düdük Yaptı, Sınıfta Kaldım Haberim Yok, Kuşumu Kim Kışkışladı, Seni Seviyorum ve Sevgili Arkadaşım. Dizi 20 kitaplık ve benim okumadıklarım da var.

Okuduklarım yukarıda yazdıklarım. Bir yetişkin için bir çırpıda bitiveren hikayeler. Sade bir anlatım ve tabi ki yazarın sevdiği tekrar unsurları var. Kuru kuru tekrar değil tabi, her tekrarla bir de değişen unsur ekleniyor akışa. Aynı olayın farklı oluşları gibi. Adını bilmediğimiz (okuduğum kitaplarda geçmiyor) küçük erkek çocuğunun anne,baba ve ablasına ayakkabısını bağlaması için yardım etmelerini istemesi ve ama hepsinin onu başka birine yönlendirmesi gibi.

Hikayelerde, o sade metinlerde, bir yerde zurna zırt diyor sanki hep, karşımıza afili bir sorun çıkıyor. Ve o düğümün çözülmesi ile kahramanımız küçük çocuk biraz daha büyüyor, kendi kendine bir şeyleri beceriyor ve sorunun üstesinden geliyor. Kah ıslık çalabiliyor parmaklarını ağzına götürerek, kah diğer tekine bakarak ayakkabısını bağlıyor.

Bazı kitaplarda/kurgularda şu heyecan için 40 takla atar yazar, başımız döner. Bu ince hikaye kitaplarında ise her şey bir anda ve kolayca oluyor gibi.

Kitapların çizimi de yazar ait. Kitapların çoğu 5. Baskı üzeri. 17.baskısı olan da var. Son baskısınsa bazı kitapların çizimi biraz daha detaylanmış. Hoş olmuş.

Şimdiden iyi okumalar.

“Artık Kendim Okuyabilirim” dizisi

 Yazan ve Resimleyen: Fatih Erdoğan

30’ar sayfa, Mavi Bulut Yayınları

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: