abone ol: Makale | Yorum

Ayı Geldi

0 yorum
Ayı Geldi

Hadi sizi kitaptan önce çocukluğuma götüreyim… Bazen öyle günler olurdu ki, sessiz apartmandaki teyzelerden biri dışarı çıkar, arka bahçedeki oturma alanına giderdi. Sanki diğerleri de whatsap grubundan duymuş gibi birer ikişer çıkarlar ve ona katılırlardı. Hatta bazen çay demleyen biri de olurdu. O sessiz gün, bir anda kahkahalar ile şenlenirdi. Ve ikindi vakitleri, komşu hanımlar için dingin ama neşeli saatlere dönerdi. Kitap işte tam olarak o vakitleri hatırlattı bana.

Sakin ve sessiz bir nehirde, bir ayı çıkar karşımıza. Meraklıdır da. Ve ayının gelmesi, nehre düşmesi bir domino etkisi yapar. Birer ikişer eklenenler ile sanki durdurulamaz bir akış devam eder.

Hikayede “ta ki” tekrarlarını görüyoruz. Bir şey olur, ta ki şu olana kadar.. Ya da bir şey fark edilir, ta ki, şuna kadar vs… şeklinde ilerliyor hikaye. Sanırım ayı ve arkadaşları nehirde bir kütüğün üzerinde ilerlerken o ta ki’ler de ritmi istenilen düzeyde tutabiliyor, nefes aldırmıyor bize. Ta ki, hepsi bir şelaleden düşene kadar.

Ay ne eğleniyor görünüyorlar. Hani havalar biraz ısınsa da, biz de onlara katılsak diyor insan.

Kitabın ritmine ve olayların ilerleyişine uygun olarak da renkleniyor kitap. Sessiz ve dingin orman gri tonlarda iken, kahramanlarımız neşeli neşeli eğlenirken rengarenk görünüyor. Adım adım bu değişikliği de takip edebiliyoruz.

Yazar demiş ki, kitabın arkasında, bu hikaye sen de katıl, birlikte çalış, birlikte güven diyor…

Öyleyse, şimdiden iyi okumalar…

Ayı Geldi

Bear Come Along

Ketebe Çocuk

Richard T. Morris

Le Uyen Pham

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: