abone ol: Makale | Yorum

Bağdat Yıkılmayan Şehir

0 yorum
Bağdat Yıkılmayan Şehir

Beni heyecanlandıran bir kitap var bugün misafirim olarak. Yazılma sürecine tanık olduğum, okurken heyecanlandığım, baskısını beklediğim bir ilk kitap: Yıkılmayan Şehir Bağdat.

Daha önce dergi ve eğitim yazılarından tanıdığım kuvvetli bir kalemin, nihayet kitabı da yayınlanmış oldu böylece. Hem de pek güzel bir kitap. Kardeş Şehirler serisinden Bağdat. Ah savaşların insanları yaralaması gibi şehirleri yaraladığını da görüyoruz. Bu yüzden Şam gibi, Bağdat da içimde bir yaradır.

Çok okuyan çok gezen bir babaanne var kitapta. Çocukların bilgisayar oynamalarına tü kaka diye bakmayan, onları anlayan, onların oynadıkları oyunla ilgilenirken çocuklarla bağ kurup, onları tarih sayfalarında gezdiren bir babaanne… Böylece çocuklar “şehirlerin de insanlar gibi hikayeleri olduğunu” fark ederler. Zaten şehir hakkındaki bilgiler başlı başına masal gibi. Meşhur Arap yazar Cahiz’in “Sanki bir kalıba dökülüp kalıptan çıkarılmışçasına güzel” dediği ve gördüğü Bağdat ne de olsa…

 Bir şehir demek o şehrin alimleri, sanatçıları da demek. Kitap bu açıdan da doyurucu. “Matematiğin çok önemli bir dalı olan cebir ilminin ve astronomların babası” Harezmi, Ebu Hanife, Abdülkadir Geylani de kitabın misafirleri. Tabi her masal gibi bir de kötü adam çıkıyor karşımıza, Bağdat’ın tarihinde. “Yakmayı, yıkmayı marifet sanan” Hülagu ve Moğol ordusu.

“…ellerine geçirdikleri bütün kitapları Dicle nehrine atıyordu. Derler ki, Moğol istilasından sonra, Dicle’nin suyu günlerce mürekkep renginde akmış.”

Neyse ki IV. Murat ile ferahlıyor sıkışan kalbimiz. “Bağdat’ı almaya çalışmak, Bağdat’tan daha mı güzel ne!” diyen padişah, Bağdat’ı yeniden inşa ediyor. Peki ya şimdi?

‘Bir şehir, güzel bir kurgu içinde hiç sıkmadan, çocuklara nasıl anlatılır’ın kitabı Bağdat. Her iyi eser gibi, sadece konusunu değil pek çok şeyi anlatıyor, hissettiriyor bize. Babaanne ile dedenin hikayesi, babaannenin çocuklarla ilişkisine bakınca ne demek istediğimi daha iyi fark edeceksiniz.

Tabi bunun için okumanız lazım 🙂 10+ okuyuculara ve size şimdiden iyi okumalar.

Bağdat Yıkılmayan Şehir

Yazan: Kübra Çetin

Resimleyen: Orhan Akcan

TDV Yayınları, Nisan 2020

10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: