abone ol: Makale | Yorum

Balkabağıgiller

0 yorum
Balkabağıgiller

Arap saçı, kılıç ççeği, lavanta, hint inciri, açelya, aloe vera, sardunya, adaçayı, fesleğen, asma, fittonia isimlerini görünce meraktan saysam demiştim ama gerek kalmadı. Kitabın sonunda bitki kartları/çizimleri var ve kitapta geçen bütün bitkileri bize gösteriyor. Peki kitapta ne var?

Balkabağıgiller var. Balkabağını sever misiniz bilmem. Bizim evde her sene pişerdi. (Büyüdüm ve kendi evimde bu geleneği henüz oturtamadım.) Sadece tatlısı da değil, mesela çok güzel gözlemesi de olur. Ramazan Ramazan bu konu iyiye gitmiyor J Geri dönelim bu aileye.

Balkabağıgiller şehrin ortasında, bir apartmanın en üst katında yaşayan bir karı koca. Evlerinde epey bitki var. Gerçekten çok. Derken bu aileye ikiz bebekler ve bir kedicik de katılıyor. Böylece çocukların ve kedinin bu kadar bitki dolu bir evde büyümelerine şahit oluyoruz. Eh böyle bir kombinasyon gördüyseniz ısırılan, koparılan yapraklar, oynandığı için etrafa saçılan toprak, devrilen saksı vs gibi aklınıza epey sonuç gelecektir. Tabi çocuklar büyür ve bitkilerin sulanması sorumluluğunu anne-baba ile paylaşırlar.

Kitap yoğun resim içeriyor. Oturup incelemelik tam… Küçük detaylar ayrı bir keyif katıyor. Mesela annenin ayakları çoraplı iken, babanın ayaklarının çıplak olması gibi J Eh bizim ayaklarımız daha çok üşür ya… Ya da babanın terliklerini, birkaç sayfa sonra küçük kızın giymesi gibi. Büyüklerin terliklerini şıpır şıpır giymek küçük kızların pek seveceği bir şeydir.

Tabiattan uzak kaldığımız için mi evlerimizi küçük bir ormana çevirmek hoşumuza gidiyor? Mevsim ta ekme, sulama, tohumların topraktan filizlenişi heyecanla izleme mevsimi. Çocukların içindeki bitki aşkını besleyecek bir kitap Balkabağıgiller. Bu günlerde okumak, evinize daha çok tohum, bitki olarak dönebilir 🙂

Şimdiden iyi okumalar. Yeşil kalın 🙂

Balkabağıgiller

Yazan: Ezgi Berk

Resimleyen: Ece Zeber

Editör: Sima Özkan

ABM Yayıncılık, 1.,Baskı Ekim 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: