abone ol: Makale | Yorum

Bir Daha

0 yorum
Bir Daha

 

Epey merak ettiğim bir kitaptı Bir Daha. Alıp okudum ve açıkçası biraz hayal kırıklığı yaşadığımı hatırlıyorum. Bugün size anlatmak için tekrar okudum.

Aslında zekice kurgulanmış bir kitap. Hani çocuklar sevdikleri kitabın gece uyumadan önce tekrar tekrar dinlemeyi severler ya, temelde onu anlatıyor. Fakat bir bir yandan küçük ejderhaya anne (ya da baba) ejderhanın kitap okumasını görüyoruz, bir yandan da okunan kitabı. Tabi okunan hikayeyi ebeveyn her defasında kendi işine gelecek şekilde değiştiriyor –çok kurnazca değil mi?- Mesela ilk versiyonunda uyumayan bir ejderha kitaba konu iken, hikaye tekrar okundukça uykusu gelir ejderhanın. Nitekim ebeveynin de uykusu gelir ve küçük ejderhayı bırakıp uyuyuverir.

Bizim küçük ejderha ise az önceki sevimliliğinden sıyrılır ve ağzından çıkan alev kitabı yakıverir.

Eh, neresini beğenmedin bu kitabın, pek tatlı diyor musunuz?

Öncelikle “prensesleri kızartan ejderha” kısmında biraz durdum. Kitaptaki kitabın içinde geçiyor bu ifade. Fakat sonraki versiyonlarında prenses ile çok iyi geçiniyor ejderha, dudağından öpebilecek kadar. Bizim küçük ejderha sinirlenince donu görünecek şekilde düşüveriyor prenses.

edf

Çocuğunu kitabı değiştire değiştire okuyan ve sonra da uyuyuveren ebeveyn de hoşuma gitmedi. Ben de küçük ejderha gibi sinirlendim.

Kitabın fanatikleri çok sanırım. Kötü diyemem ben de. Fakat hani bir damla bal için bir çuval keçiboynuzu gibi geldi biraz. Okunur geçilir ama kütüphanede dursun demem.

Karar sizin.

Bir Daha

Again

Emily Gravett

Beta Kids Yayınları, 5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: