abone ol: Makale | Yorum

Bir Problemin Varsa

0 yorum
Bir Problemin Varsa

 

 

 

 

 

 

Daha önce ‘Bir Fikirle Ne Yaparsın?’ ile tanıştırmıştı bizi Nar yayınları. O kitabı çok sevdik. Fikirlerimizi sevmeyi hatırlattı o kitap bize. Hemen ardından, acaba ‘Bir Problemle Ne Yaparsın?’ da yayınlanır mı derken, bir baktık ki kitap Türk okuyuculara Merhaba demiş.

Küçük, sevimli kahramanımız bu defa bir problemle karşı karşıyadır. Çoğumuz gibi ilk anda onunla ne yapacağını bilemez ve genel bir tepki olarak onu görmezden gelir. Bütün problemlerin derdi, ciddiye alınmak halbuki! Ciddiye almadığımız, görmezden geldiğimiz zamanlarda büyümek gibi bir huyları var.

 

Küçük kahramanımızın problemi de böyledir ve o ne kadar saklanırsa saklasın, problemi yine gelir, onu bulur.

Sonunda ne olacak peki? Problem çözülecek mi? Sahi problem çözmek deyince aslında ne anlıyoruz biz? O karmaşayı yok etmek midir çözmek?

Kitabı okurken bir an, eyvah dedim, problemi yenecek ve bitecek mi? Bu kadar ‘sıradan’ olmamalı bu kitap. Neyse ki, beni yanıltmadı sonraki sayfalar. Problemi yenmek, onu alt etmek, yok etmek demek değildir ki! Kitapta da çok güzel bir şekilde dikkat çekiliyor bu gerçeğe! Problemin içindeki bir şeye odaklıyor bakışımızı! Böylece aslında belki de bir çok yetişkine, görmezden gelmenin ya da o an için sorun olmamasının problem çözmek olmadığını hatırlatıyor. Problemin tekrar belirmemesi için ne yapmalı? Bu biz saklandıkça karşımıza çıkan problem, aslında bize ne söylemek ister?

Bu iki kitap da sadece metni ile değil, resimleri ile de yazılmış hissini uyandırıyor bende. Çocuk kitaplarındaki resimlemenin önemini bilsek de, resimleriyle de yazılmış kitap sanki çok yok değil mi?

Yine çözüm sayfalarında aydınlık çizimler, problemin yer aldığı sayfalarda, karanlık çizimler okuyucuyu bekliyor.

Kısa bir metin, efsane resimler, gönle dokunan bir kurgu! Kitaplığımızda güzel bir yeri hak ediyor.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Bir Problemle Ne Yaparsın?

Orijinal Adı: What Do You Do Whith a Problem?

Yazan:Kobi Yamada

Resimleyen: Mae Besom

Çeviren: Abdulkerim Enes Esen-Tuna Alemdar

Nar Çocuk, Mayıs 2017

Trackbacks/Pingbacks

  1. Denemek - Çocuklar Okuyor - […] iyi hissettiren kitabı Denemek. Bir Fikirle Ne Yaparsın?, Bir Problemle Ne Yaparsın? diye sorarak gönül kapımızı tıklatmış Kobi Yamada’nın…
  2. Üzüntü Kapını Çaldığında-Çocuklar Okuyor - […] Boşluk’u ve de Kurda Dönüşen Kardeşim’i, Bir Problemle Ne Yaparsın kitaplarını getiren bir eser var masada: Üzüntü Kapını Çaldığında.…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: