abone ol: Makale | Yorum

Büyükannem ve Minik Kuş

0 yorum
Büyükannem ve Minik Kuş

Nasıl anlatayım bu kitabı? İçimdeki dalgalara dokundu mu, evet. Bir mesaj içeriyor mu, hayır 🙂 En azından doğrudan bir mesaj, nasihat yok. Baştan anlatalım.

Noi, babası ile yalnız yaşayan bir çocuk. Yaz geldiği için, onlar gibi yalnız yaşayan büyükannesinin yanına gidiyor. Büyükanne pek meşgul. Bir işten diğerine koşturuyor. Noi bir gün etrafı keşfederken küçük bir kuş buluyor, fırtınada yolunu kaybeden. İkisi birlikte eve dönerken, gel git ile yükselen deniz ve fırtına yüzünden zorluk yaşasalar da, büyükanne onları buluyor. Onları ve diğer kuşları. Kuşları sıcak evde kurutuyor, besliyorlar. İlk kuş dışında diğerlerini yolcu ediyorlar. Bundan sonra Noi, büyükannesi ve kuş beraber keşfediyorlar çevreyi.

Kitapta çok az diyalog var. Sadece  fırtınadan kurtulma sırasında. Geri kalan metin, anlatıcı dilinden. Sanki minik kuş ve fırtına, büyükanneye Noi’nin varlığını fark ettiriyor, daha doğrusu kıymetini. Ondan sonra birlikte bir şeyler yapmaya başlıyorlar.

Kitabın çizimlerini pek beğendim. Resmen o rüzgarı, fırtınayı, deniz kenarı yerlerdeki esintiyi, tuzlu kokuyu hissediyorsunuz.

Ayrıca son zamanlarda pek çok kitapta fark ettiğim bir detayı da işaret etmek isterim. Bildiğim kadarıyla çocuk kahramanları, ne erkek, ne kız gibi çizme şeklinde bir eğilim var. İki cins çocuk da kendisi ile empati kurabilsin diye yapıldığını işitmiştim. Fakat ben açıkçası, rahatsız oluyorum, bu durumdan. Çünkü cinsiyetin sonradan seçilmesi gibi bir absürdlüğü de besliyor gibi geliyor. Siz ne dersiniz?

Büyükanneler temizliği bırakın, torunlarla oyun oynayın 🙂

Büyükannem ve Minik Kuş

Grandma Birds

Benji Davis

Eylül 2019, Redhouse Kidz

4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: