abone ol: Makale | Yorum

Çocuklar İçin Sanat

0 yorum
Çocuklar İçin Sanat

Bu ara okuduğum, izlediğim hemen şeylerde bir sanattır gidiyor 🙂 İşte onlardan biri de Çocuklar İçin Sanat. En baştan söyleyeyim, eski ve modern akımları, tarzları keşfetmek, yeniden hatırlamak için bu tür kitaplar yetişkinler için de gerekli bence. Gerçi ben kaç kere okusam da aklımda tutamıyorum bu akımları 🙂 Bi Kübizm hariç, o da adından herhalde 🙂

Kitabı okumak benim için uzu sürdü epey. Çünkü geçen her ismi aratıp, yaptığı eserlere şöyle bir göz gezdirmeden geçemiyorum. Tabi bunlar kitapta olsaydı işimiz kolaylaşırdı ama muhtemelen telif hakları yüzünden ya kitap aşırı pahalı ya da incecik olurdu. O nedenle iş bize düşüyor sevgili okur, kitaptaki bilgilerle yetinmeyip, isimleri aratın bakın.

Tabi burada da bir uyarı yapmak lazım gelebilir. Bazı sanatçıların bazı işleri, çocuklar için uygun görmeyenler olabilir.

Kitapta etkinlikler de mevcut. Anlatılan sanatçıların eserlerinden yola çıkıp, çocuklar için farklı etkinlikler planlamış yazar. Özellikle çevresine bakışında farkındalığın gelişmesine katkı sağlayacak bu kısımları çok sevdim. Evdeki en ilginç eşyayı bulmak, çevremizdeki renklerin verdiği duyguları düşünmek, gördüğümüz vazoyu değil de, vazonun gördüğü bizi resmetmek, evimizde kullanılan sözcükleri biriktirmek vb.

Sanat mevzu olunca onu eleştirmek, bu da sanat mı demek ayıp karşılanıyor sanki. Ama itiraf edeyim, özellikle modern dönemlerdeki bazı sanat eserlerine! tam da böyle diyorum ben 🙂 Zaten kitapta da anlatılan bazılarını fotoğraf olarak ekleyeceğim. Karar sizin.

Tabi meseleye, “onları bir kez daha düşünmek” olarak bakılabilir. Yine de sanat üzerine bence daha çok okumaya, daha çok düşünmeye ve asıl daha çok sağlam zemine ihtiyacımız var.

Bazı sanatçılar ve teknikleri kendi topraklarımızdaki benzerlerini hatırlattı bana. Jackson Pullock’un damlatma tekniğini okurken ebru sanatının güzelliğini ya da Jean Tinguely’nin makinelerinde Cezerinin sanat harikası makinelerini hatırlamadan edemedim.

“Sanatçı kakası” gibi ürünleri bilip okuyabilirim, o adamların bakış açısını görebilirim ama sanattan sayamam.

 Kitabın sonunda hem Kim Kim Ola bölümü, hem sözlük hem de merkalıları için pek çok site adresi bulunuyor. Ne de olsa “kitap biter sanat bitmez.”

Meraklıları için şimdiden iyi okumalar, hakiki sanatlar…

Osman Hamdi Bey’den Picasso’ya

Çocuklar İçin Sanat

Süreyya Evren

Resimleyen: Fatih Aksular

Pan Yayıncılık, 3.Baskı Eylül 2020

172 sayfa, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: