abone ol: Makale | Yorum

Çocuklara Farsça

0 yorum
Çocuklara Farsça

Yavaş yavaş (?) normalleşme süreci vs derken, karantina günlerinin bizi nasıl etkilediğini konuşuyoruz arkadaşlarla. Bir tür inzivadan çıkıyoruz ve umuyoruz ki her tırtıl kelebek olsun… Sanırım çok iyimser bir dilek bu. Çocuklar bu süreçte ekrandan ders işlemeyi gördüler ama umarım sadece bununla kısıtlı kalmamış, yeni hobiler denemiş, kendilerine dair yeni keşifler yapmışlardır.

Mesela okul ve ödev sorumluluk alanı dışında yeni bir dil keşfeden, öğrenmeye başlayan çocuklar olmuş mudur?

Eğer böyle bir niyetiniz varsa ya da a ne güzel diyorsanız size harika bir dilin, çocuklar için hazırlanmış dört kitabını tanıtacağım.

Çocuklara Farsça Öğretim Seti.

Kitap kelimler, anlamları ve cümleler üzerinden Farsçayı öğretmeye başlıyor.

Yiyecekler, içecekler, taşıtlar, hayvanlar, kitap vücut parçaları, aile, tanışma, sorular… var kitapta. Genellikle kelimelerin cümlede kullanılışı da yazıyor. Kelimelerin telaffuzu ve tabi ki anlamı da verilmiş. Her kitapta sayılar da var, birbirini takip edece şekilde… Velhasıl meraklı ve ilgili bir çocuk, şu dört kitaptan sonra epey cümle kurabilir.

Kelimeler ve cümleler için seçilen çizimler de çocuklar için olduğundan, ilgilerini çekecek ve öğrenmelerini kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. Kitapta çocukların yazı çalışması yapabileceği alanlar da var.

Farsça deryasına şöyle bir gözünüzü/ilginizi çevirdiğinizde, o kadar çok ortak kelime göreceksiniz ki… (Kitap, mektup, irtibat,  hayvan, tabiat, ümit, kadim, cevap, birader, derya, hadise, zemin ilh.) şaşıracaksınız. Öyle hoş tamlamalar var ki, mest olacaksınız… Bence çocuklarınız kadar kendiniz için de düşünebilirsiniz 🙂

Şimdiden iyi öğrenmeler.

Çocuklara Farsça Öğretim Seti 1-2-3-4

Dr.Ahmad Jabbari

Astana Yayınları

Ankara, 2019

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: