abone ol: Makale | Yorum

Çok Mavi Hikayeler

0 yorum
Çok Mavi Hikayeler

Penceremden cömertçe kendini belli eden güneş etrafı aydınlatıyor ve Çok Mavi Hikayeler okumama devam etmek için eşsiz bir ortam oluşuyor. Kitaba fotoğrafta gördüğünüz yağmurlu bir İstanbul gününde başlamıştım.

Pencereniz Açık Olsun hikayesi ile başlıyor kitap. Pencerem açık. İlklerin unutulmazlığından bahsederek bize ilk sözümüz Besmele’yi hatırlatıyor. Kah abdestin serinliğine sığınıyor, kah namaz ile yolculuğa çıkıyoruz. Söğüt ağacının gölgesinde soluk benize haddini bildiren oruç kalkanı ile kuşanmış bir delikanlı oluveriyoruz. Söğüt en sevdiğim ağaçlardan biri ve kitabımızdaki çocukların da dediği gibi “bir ağaç, onu seven herkesindir.”

Yaz kurslarını, tatili, oruç mevsimini, sonbaharı ve kışı dolaşarak okul vaktine erişiyor hikayeler. Zekat, hac, sünnet olmak, kaza kader, ölüm, yağmur ve kar gibi hiç zamansız konularla kol kola dolaşıyor. Hikayelerde değişmeyen şey ise çocukluğun güzelliği.

“Yazmak büyük bir ateşi yakmaktır.”diyor bir karakter. Kitaptaki ateş, her daim çocuk okuyucu için ışık ve sıcaklık olacak gibi duruyor.

“İnsanlar selamsız ve duasız” da kalmasın diyor kitapta. Selam ve dua ile, şimdiden iyi okumalar dileyelim.

Salih Zengin’in daha önce misafir ettiğimiz kitapları da şurada:

Dede Korkut Hikayeleri, İstanbul’un Masal Ağaçları.

Çok Mavi Hikayeler

Yazan: H. Salih Zengin

Resimleyen: Nur Dombaycı

7. Baskı Ocak 2020, 8+

Vak Vak Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: