abone ol: Makale | Yorum

Eğer… serisi

0 yorum
Eğer… serisi

Eğer serisi…

Daha önce de Eğer Bir Fareciği Okula Götürürsen kitabını okuduğumuz “Eğer…” serisinden iki kitap var bugün masamda. Eğer Bir Geyikçiğe Top Kek Verirsen… Hmm, nefis! Eh biraz reçel de yanında iyi giderdi… Madem geyikçik istemiş, verecek tabi ev sahibi delikanlı. Fakat onunla kalmıyor ki, iş bir ara eski çoraplardan kukla yapmaya kadar uzanıyor.

Eğer Bir Köpekçiğe Çörek Verirsen kitabı da çöreğin yanında içilen elma suyu ile başlıyor. Bir ara uçurtmaya kadar uzanıyor. Kıpır kıpır hareketli bir köpekçiğin bu olaylar arasında geçişi de öyle eğlenceli, hareketli oluyor.

Birbiriyle ilgisiz gibi görünen bu tür işlerin, aslında nasıl da birbirini takip edebileceğini gösteriyor bu kitaplar bize. O yüzden sevdim. Bir diğer güzel nokta da, o alakasız gibi görünen halkaların, tekrar ilkine dönmesi. Geyikçik reçel için böğürtlenleri, köpekçik elma suyu için elmaları yeniden hatırlıyor. Okuyunca bu detayın güzelliğini daha net fark edeceksiniz.

Resimlemeler de pek güzel… Bu kitapları okuduktan sonra çocuklarla, onların tamamlayacağı kendi eğer serinizi oluşturabilirsiniz. Hoş bir hikaye etkinliği olmaz mı? Adına zincir hikaye bile diyebiliriz.

Eğer bir file şemsiye verirsen, dedim mesela… Haydi gerisi gelsin, gibi..

Şimdiden iyi okumalar, iyi eğlenceler..

Eğer Bir Geyikçiğe Top Kek Verirsen/ Eğer Bir Köpekçiğe Çörek Verirsen

Yazan: Laura Numeraoff

Resimleyen: Felicia Bond

Bilgi Çocuk Yayınevi

Ocak, 2020, 4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: