abone ol: Makale | Yorum

Eğer

0 yorum
Eğer

Maketleri sever misiniz? Ben çok severdim. Küçükken gazeteler verirdi, yapardık. Şimdilerde sanırım verilmiyor ama belki başka imkanlar çok. Kocaman bir çiftliği masanızın üzerinde görmek, inceleyebilmek n güzeldir mesela… Drone’dan yahut bir dev gibi yukarıdan bakıyor hissi veriyor bize, maketler…

Eğer kitabı, çok zekice fikirlerle, bazı bilgileri maket gibi küçültmüş. Ölçeklendirme deniyor buna. Mesela şöyle sorular soruyor ve bilgileri hem küçülterek daha somut görmemizi sağlıyor hem de benzettiği farklı şeyler ile bence zihin açıyor:

Eğer dünyadaki bütün canlı türleri 1000 yapraklı bir ağaçla gösterilseydi…

Eğer yeryüzündeki hayat bir saate indirgenebilseydi…

Eğer ortalama yaşam süresi (insanların kaç yıl yaşadıkları) kumdaki ayak izleriyle gösterilseydi…

Beni en çok etkileyenlerden biri şu oldu, dünyadaki tüm suları 100 bardağa doldurduğumuzu varsayarsak, içmeye elverişli tatlı su sadece 1 bardak kadar oluyor…

Kitap, üzerinde epeyce düşünülebilecek benzetmeler içeriyor. Dünyamızı, diğer insanları, milletleri anlamak için, kendi yerimizi görmek için güzel bir alıştırma imkanı. Bu arada canlıların ortaya çıkışında evrim teorisinin esas alındığını hatırlatayım.

Kitabın sonunda hem yetişkin okur için daha rehberlik edecek bilgiler var hem de kullanılabilecek kaynak adresleri. Meraklısı, sevecektir.

Şimdiden iyi okumalar…

Eğer

Büyük Fikirlere ve Sayılara Şaşırtıcı Bir Yeni Bakış Açısı

İf…/A Mind-Bending New Way of Looking at Big İdeas and Numbers

Yazan:David J. Smith

Çizen: Steve Adams

1.Basım Haziran 2016

2. Basım Temmuz 2018

Kırmızı Kedi Çocuk, 11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: