abone ol: Makale | Yorum

Eğlenceli Tekerlekler

0 yorum
Eğlenceli Tekerlekler

Daha önce Gece Kitabı’nı sizlere tanıttığımız Mauri Kunnas bu defa Eğlenceli Tekerlekler ile masamızda.

Kitap önce bir arabanın bütün parçalarının tanıtıldığı çizimle başlıyor. Eh, tekerlekler mevzu olunca arabalar, taşıtlar kendini gösterecek tabi ki. Gece Kitabı’ndaki gibi, birbirinin içine geçmiş onlarca hikayedense, bildiğimiz masalların farklı versiyonları ile karşımıza çıkıyor Eğlenceli Tekerlekler. Evet, bildiniz, her masalda çeşit çeşit tekerlekler de ön planda.

Masallardan Üç Dilek, Hansel ve Gretel, Kırmızı Başlıklı Kız, Üç Keçi, Külkedisi’ni okuyoruz. Hansel ve Gretel timsah olarak, Kül Kedisi gerçekten bir kedi ve erkek olarak karşımıza çıkıyor. Kırmızı başlıklı kız ise, kırmızı pelerini yanında kırmızı motorcu kaskı ve epey havalı motoru ile. Masalların yeniden yorumlanması biliyorsunuz, önemli. Onları böyle bol tekerlekli kurgular üzerinden okumak heyecan verdi bana. Mesela kötü kurt, büyükanneyi aracın bagajına kapattı, yemek yerine.

Kitaptaki hoş detaylardan biri ise Herra Bey. Onu Gece Kitabı’ndan hatırlarsınız, uyurgezer bir keçi. Bu kitap boyunca da kendini ara sıra bize gösterdi. İki kitabı da okuyan çocuklar için çok hoş bir detay ve heyecan.

Eğlenceli Tekerlekler araçları seven çocuklara, çeşit çeşit hayvan ve çeşit çeşit araç, tekerlek ile epey zengin bir içerik sunuyor. Kitapta arabaların çevreci olmalarına özellikle dikkat çekilmiş görünüyor.

Şimdiden keyifli okumalar.

Eğlenceli Tekerlekler

(Hurjan Hauska Autokırja)

Yazan: Mauri Kunnas

Resimleyen: Tarja Kunnas

Editör: Melike günyüz

Nisan 2015, Minik Ada

46 sayfa, 6+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: