abone ol: Makale | Yorum

Ernest ile Célestine

0 yorum
Ernest ile Célestine

Sevgili Sümeyra Solmaz Turanalp vesilesi ile tanıştığım iki kahraman Ernest ve Celestine. İyi ki tanımışım diyeceğiniz iki kahraman onlar.

Yetişkinlerin çocuklar için uygun gördüğü meslekler vardır. Büyüdüklerinde üniversitelerini 4. Sınıfta bile olsa terk eden insanların hikayelerini dinleriz. Yahut bitirdiği bölümle ilgili bir meslek yapmayan pek çok kişi biliriz. Belki siz de onlardansınız. İşte karakterlerimizden biri, o dayatmaları reddettiği için yalnız kalmış hatta aç kalmış bir ayıcık Ernest (Ayıcık dediğime bakmayın, koca bir ayı aslında). Diğeri ise o dayatmalardan kurtulup kendi sanatını icra etmek (resim yapmak) isteyen bir farecik, Celestine. Böyle çok klasik bir konu gibi görünse de, aslında iyi edebiyat eseri her eser gibi pek çok konuya değiniyor kitap. Ötekileştirme en barizi. Yer altı ve üstü dünyaların birbirinden çok ayrı gibi görünen ama gayet paralel giden hayatları, katı kuralları ve ön kabulleri işte bizim iki kahramanımızı epey zorlar. Onlar da aslında bu sistemi zorlamaktadırlar. En basiti, “Bir fare ile ayı bir arada olamaz.” iken, ikili arkadaş olurlar.

Çizgifilmden…

Kitabın yazılış tarzı da okumayı ayrı bir keyif haline dönüştürüyor. İki kahramanımız gibi, Yazar ve Okur da kitaba birer ses olarak dahil edilmiş. Elbette her zaman karşımıza çıkmıyorlar ama aynı bizim gibi, onlar da hep oradalar.

Vicdanımız, kabullerimiz, ezberlerimiz, içimizde bastırılan sıcak ses, tını… Hepsine ulaşıyor Ernest ve Celestine’nin hikayesi. Bayram günlerinde okununca içimizi iyice ısıtabilir. Ama şimdi sipariş versek, ta ne zaman elimize gelir diyenler de haklı. E o zaman bir güzellik yapalım, kitabım çizgi filmini yapmışlar diyeyim 🙂

Siz çizgi filmini izleseniz de, kitabı da alın okuyun e mi? Şimdiden iyi seyirler, iyi okumalar.

mde

Ayıcık Ernest ile Farecik Célestine’in Romanı

Le Roman d’Ernest et Célestine

Yazan:  Daniel Pennac

Yapı Kredi Yayınları, 2014, 204 sayfa

9 +

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: