abone ol: Makale | Yorum

Eyvah Büyükler!

0 yorum
Eyvah Büyükler!

Pek tatlı iki hikayelik bir kitap Eyvah Büyükler! İlk okuma kitaplarından olan kitap, biri kısa, biri biraz daha uzun iki hikaye içeriyor.

İlkinde tipik bir “bu çocuk büyüyünce ne olacak?” bakışı var. Kahramanımız Flippo’nun ne olacağı konusunda annesi, babası, abisi ve teyzesinin de bir fikri vardır. Hatta fikirden çok baskısı! Bu çocuğun ne olacağını kimse ona sormamıştır üstelik. Bu duruma daha fazla dayanamayan Flippo itiraz eder ve ne olmak istediğini açıklar. Büyüklerin şaşkın bakışları arasında hem de…

İlk hikaye için “başlamak için kısa bir hikaye” alt başlığı konulmuş. Zaten bu hikaye başlıyor ama bitmiyor sanki… Flippo’nun seçtiği mesleği okuyan çocuklar, eminim onun macerasını devam ettirecektir.

İkinci hikaye ise “devam etmek için uzun bir hikaye” alt başlığı ile karşımıza çıkıyor. İlkokulun ilk gününü anlatıyor. Çocukların tatlı çekingenlikleri öğretmenlerini görünce, biraz konuşunca vs kaybolur. Fakat onlardan daha heyecanlı birileri vardır, BÜYÜKLER!

Boyamak, resim yapmak, sözcük oluşturmak, sayı küpleri, dünya haritası vs konularında çocuklarından daha hevesli anne-babalar kendilerini birazcık kaptırırlar! Öğretmen Gaia biraz nefes almak ve çocuklarla rahatça etkinlik yapmak için bahçeye çıkartır onları. Fakat büyükler bunu da fark eder! Su, toprak, çamur ve içlerindeki çocuk birleşiverir. Hani içinizdeki çocuğu öldürmeyin vs deniyor ya, siz siz olun bu popüler slogana yenik düşmeyin. İçimizdeki çocuklar ölmesin tamam ama kesinlikle büyüsün. Yoksa böyle okuldan zorla çıkartılan “zorba, şımarık çocuklar gibi” davranırsınız.

“Okumayı kolaylaştıran” iki tatlı hikaye.

Şimdiden iyi okumalar.

Eyvah Büyükler

Aiuto, İ Grandi

Yazan: İsabella Paglia

Resimleyen: Chiara Nocentini

Hep Kitap, Şubat 2020

47 sayfa,6+

Trackbacks/Pingbacks

  1. Maya'nın Okuldaki İlk Günü-Çocuklar Okuyor - […] Eyvah Büyükler, Okula Gitme, Minikler Okula Gider mi? […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: