abone ol: Makale | Yorum

Ezber Bozan Kadınlar

0 yorum
Ezber Bozan Kadınlar

8 Mart yaklaşıyor. Genç kız öğrencilerime sorduğumda, 8 Mart’ı indirim haberleri ile gördüklerini dile getirdiler. Ben dün onlara bir kitaptan bahsettim, Ezber Bozan Kadınlar kitabından. Ve beraber biraz okuduk…

Bu kitap 11 yaş ve üzeri okuyucular kategorisinde olsa da benim de, 20 yaş üstü öğrencilerimin de keyifle karşıladığı bir yayın oldu. Ne var bu kitapta? “Hem yaşadıkları toplumların hem de dünyanın kadınlar hakkındaki ezberlerini bozan” 24 kadın var. Öyle çok uzun değil ama hayatlarına bir kapı aralar şekilde. Aa böyle miymiş deyip, sonra o kişi hakkında daha çok şey öğrenmek isteyeceğiniz biçimde.

Kadın olarak bir varlık göstermenin, ideallerin, hayallerin, iman ettiklerin için gayret göstermenin önüne çok ciddi sorunlar çıkabiliyor. Bunu maalesef bazen en yakınlarımız, bazen hemcinslerimiz yapıyor. Kapitalizmin güzellik ve başarı kriterleri yapıyor çokça. Fakat her şeye rağmen dik durmak, yenilmemek ve hayır yolda üretmek, hayırlara vesile olmak isteyen kadınlar hep olmuş, hep olacak. Bazen yukarıdan uzanan bir el gibi, sahile atılan bir ip gibi, yorgun bedenimizi bırakabildiğimiz bir minder gibi; bizden örneklere ihtiyaç duyarız. İşte bu kitap, o örneklerden oluşuyor. 24 Kadın. Senden önce de senin gibi zorlananlar oldu, çok daha zorunu görenler oldu ama bırakmadılar… sen de bırakma… bu bir bayrak yarışı ve şimdi kan ter içinde kalmış olsan da, etrafında kimse yok gibi gelse de, elindeki bayrağı sana uzatan birileri oldu ve seni bekleyen birileri daha var, unutma diyen 24 kadın. Çoğu dünyasını değiştirmiş. Adını bilsek de dilini bilmediğimiz ülkelerden belki. Ama hepimiz aynı hikayenin, dünyadaki insanın/kadının hikayesinde birleşmişiz. Kimi bilimde, kimi sanatta, kimi askeriyede… Aynı diğerlerimiz gibi, farklı alanlarda ilgileri olan kadınlar. Fakat hepsi de işinde en iyisi olmak, kimi zaman ilk olmak için, “azmin, çalışkanlığın, vazgeçmemenin, imanla yoluna devam etmenin” örneği olacak bir hayat sürmüşler/sürüyorlar.

Kitapta da mevzu edildiği gibi, “ama babası zenginmiş, ama ailesi çok destek olmuş, ama karşısına çok fırsatlar çıkmış” gibi bahaneleri elimine edecek bir çalışma olmuş kitap. Bu yönüyle de çok hoşuma gitti. Evet biliyorum, bahane isteyen bir şekilde bulur ve tembelliğine devam eder fakat gerçekten kalbine “cesaret rüzgarı” olsun isteyen genç hanımlar için, bahaneleri silip süpürecek, tek tip başarı kriterine odaklanmamış bir eser elimizdeki.

Kitabın sonunda kendi ezber bozan kadınlarımız için yer de bırakılmış. Öğrencilerime bu kitabın sonraki ciltlerinde sizi görmek istiyorum demiştim. İyi etmişim.

Haydi, durmayın… Şimdiden iyi okumalar.

Ezber Bozan Kadınlar

Yazan: Hatice Özdemir Tülün

Editör: Fatma Hazan Türkkol

Resimleyenler: Ceyda Kurteş, Damla Tutan, Nur Betül Aktaş, Nurdan Fenerci

İstanbul 2020, Mart

Erdem Yayınları Düş Değirmeni Kitaplığı

11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: