abone ol: Makale | Yorum

Fa Usta’nın Kemanları

0 yorum
Fa Usta’nın Kemanları

Solfa, Refa, Lare, Remi, Mifa ve tabi ki Fa Usta. Kahramanlarımızın adlarının notalardan oluştuğu bir ülke burası.

Fa usta ülkenin en iyi keman yapan adamı. Öyle böyle değil, komşu Remido ülkesinin ajanları tarafından ele geçirilmek istenecek kadar usta. Fakat karısı öldükten sonra kendini içkiye vermiş, masalarda sızıp kalıyor, en azından görünen öyle.

Kitabımız prens Refa’nın keman öğrenme çalışmalarına tanıklık ettiriyor bizi. Refa kral olabilmek için çok iyi keman çalabilmelidir, gelenekler böyledir. Fakat Refa bu konuda tam bir ümitsiz vaka. Zaten aklı fikri kurbağalarda. Kurbağalar hakkında her şeyi merak ediyor ama kemandan nefret ediyor.

Solfasol ülkesi güzel keman nağmeleri ile bizi cezp edecek gibi görünse de, aslında okuma yazmanın yasaklandığı bir ülke. Gelenek diye yutturulan şeylere de kimsenin itiraz ettiği yok.

Solfasol ülkesini insana benzettim ben, bu haliyle. Kendi küçük planlarımız için yine kendimizi nasıl da diskalifiye edebildiğimizi, yeteneklerimizin ortaya çıkmasına ve gelişmesine ket vurduğumuzu okudum… Önyargılarımız yüzünden kendimiz dahil pek çok kişiye sıkıntı yaşattığımız da ortada… Kendi özgürlüğünün peşinde koştuğunu sanıp, güç isteyen yanlarımızın belki de sadece korktuklarından kaçtığını görüyorum.

Fa Usta’nın Kemanları bir tiyatro metni olarak yazılmış, ödül de almış. Sonra düz yazı haline de getirilmiş. İki metin de kitapta mevcut. “Okuma tiyatrosu” fikri pek hoşuma gitti. Çevrimiçi bu kadar imkan varken, yapılsa ne hoş olur… Dekorsun, ışıksın, okunarak tiyatro… Aynı ciddiyetle, özenle…

Özellikle tiyatro sevenler için şimdiden iyi okumalar dileyelim.

Fa Usta’nın Kemanları

Roman-Tiyatro

Fatih Erdoğan

Mavi Bulut Yayıncılık

2.Baskı Ekim 2013

184 sayfa, 11+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: