abone ol: Makale | Yorum

Fil Amca

0 yorum
Fil Amca

Daha önce Baykuş Evde Tek Başına ve Çekirge’nin Yolculuğu misafir olmuştu sayfalarımıza. Bu iyi kalemi zaten tanıyoruz yani. İşte yine aynı kalitede Fil Amca bugün masamızda.

Çocuk kitaplarında ölüm, sevilen bir kişinin kaybı vs işleniyor konu olarak, biliyorsunuz. Fil Amca’da da böyle bir durum söz konusu. Fakat ne tesellilere, ne hayata devam etmek gerektiğine dair vs bir şeyler yok kitapta. Oyun, hikaye var. Çocuklar için daha güzel tedavi şekli olabilir mi? (Bakmayın çocuk dediğime, insan için aslında…)

Hikayenin başlarında film amca kapıyı açıyor.. Bittiğinde ise kapatıyor. Lobel’in böyle tatlı oyunlarına zaten aşinayız. Basit oyunların tedavi ediciliği, sayma oyunu ile her şeyin hızla geçip gittiğini gösteriyor bize. Yine sayma oyunu ile aslında birine nasıl da değer verdiğini hissettirebileceğini… Mesela trende giderken saydıkları ile, dönüşte saydıklarının değişmesi, nasıl da hikayenin ruhunu sarıp sarmalıyor okuyucuya…

Bu kısacık kitabı bitirdiğinizde içiniz sıcacık oluyor. Vefa, aile, mutluluk, hüzün, sahip çıkılmak, değer verilmek kavramları o sıcaklığın içinde ilmek ilmek duruyor.

Bu kadar uzun anlattığıma bakmayın, kısacık bir hikaye ama kesinlikle çok iyi bir metin. Çocuk edebiyatı dediğimiz, edebiyat dediğimiz bu işte. Çocuklar kadar bu alanda uğraşanlara da göz kırpalım ve şimdiden iyi okumalar diyelim.

Fil Amca

Uncle Elephant

Arnold Lobel

Çeviren : Ece Özkan

1.Baskı Kasım 2013, 64 sayfa

Kelime Yayınları, 5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: