abone ol: Makale | Yorum

Gece Kitabı

0 yorum
Gece Kitabı

Evde daha çok vakit geçirmek, daha çok kitap okuma fırsatı demek. Fakat çocuktan sürekli okumasını beklemek de haksızlık olur sanki. Bu nedenle şimdi tanıtacağım gibi kitapları önemsiyorum. Çünkü kitapla kurulan ilişkiyi daha eğlenceli hale getiriyorlar.

Gece yolculuklarınız yahut rutininiz dışında bir yerde iken, ah şimdi yatağımda uyuyor olabilirdim, dediğiniz oluyor mu? Her gece yatağa yattığımızda, aslında dünyanın, ülkenin hatta belki apartmanımızın farklı bir yerinde bambaşka hayatlar yaşanıyor, hikayeler yazılıyor. İşte Gece Kitabı o farklı hikayelere ışık tutuyor, hem de epey çok hikayeye.

Kitapta alışagelmiş bir kurgu yok. Aslında bu yüzden epey keşif imkanı içeriyor. Hayvanlar dünyasından pek çok hikayenin bir arada yaşandığı şehir manzaraları var. Yine de en başta, bir ailenin çocuklarının uykuya dalışını görüyoruz. İşte böylece Gece Kitabı da açılmış oluyor. Uykuya dalanlar, rüya görenler, rüyası musluktaki damlamalar ile kabusa dönenler…

Kitap resim yoğunluklu. Bütün manzara önünüzde açık, ara ara cümleler ile açıklamalar var. Siz hem gecenin herkes için farklı bir anlamı olabileceğini görüyor, hem de farklı mekanlardaki, farklı iş kollarındaki insanların (hayvanların) durumlarına göz gezdiriyorsunuz.  Herra Bey gibi bir uyurgezeri, şehrin farklı yerlerinde takip edebiliyorsunuz. Gazeteci çocuğu gazete almasına, dağıtmasına şahit oluyorsunuz. Gece Kitabı ile gece olunca herkesin uyumadığını, gündüz karşımıza çıkan bazı hizmetlere ancak gece çalışanlar sayesinde ulaşabildiğimizi de fark ediyorsunuz, gazetelerimiz, sıcacık ekmeğimiz gibi.

Velhasıl eğlenceli, öğretici bir kitap Gece Kitabı. Gece de okunabiliyor, gündüz de 🙂 Şimdiden iyi okumalar, iyi uykular.

Gece Kitabı

Yökirja

Yazan: Mauri Kunnas

Resimleyen: Tarja Kunnas

Minik Ada Kitaplığı

Nisan, 2015

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: