abone ol: Makale | Yorum

Gülümse

0 yorum
Gülümse

Çizgi romanları seviyorum. Çocuklar da seviyor. Özellikle okumayı sevdirme aşamasında bence istifade edilebilecek kaynaklardan biri. Bugün masamızda, ergenlik içindeki bir kız çocuğunun büyüme hikayesini anlatan bir çizgi roman var.

Diş tedavisi gördüyseniz o sıkıntılı süreci bilirsiniz. Ağzınızın içinde bir kuyu kazılıyor gibi. Kitabı okurken bu yüzden sık sık gerildim 🙂 Çünkü kızımız kendisine diş telleri takılacağı gerçeğine alışmaya çalışırken bir de düşer ve iki dişi kırılır. Onların tedavisi filan derken, epey oturur o koltukta 🙂 Fakat maalesef tedavi yanlış yapılmıştır. Of ki of.

Tam 4,5 yıl süren bir diş tedavisi var hikayede. Teller, takma dişler, diş eti tedavileri… Hiç kolay değil. Bir de ergenlik sancıları, arkadaşların alayları ve tabi ki dış görünüşün epey önemli olduğu bir kültür…

Kahramanımız büyür. Büyürken bu alayları kafaya takmamayı öğrenir. Bence önemli bir dönüm noktası da, ona “arkadaşça” takılan ve böylece çok “eğlenen” insanların aslında gerçek arkadaşları olmadığını anlaması ve buna göre çevresini yeniden şekillendirmesi oldu.

Kitabı bir çırpıda bitirdim.

Kitapta ergenlik dönemindeki bir kız çocuğunun hayatı ve Amerikan kültürü olunca, erkek arkadaşlık, ilk öpüşmenin hayali vs de var. Bundan hoşlanmayan eminim olacaktır, benden söylemesi. Fakat kızımızın öpüşme oyununda geri çekilebilmesi, bunun özel bir insanla olmasını istiyorum diye bütün arkadaşlarının baskısına karşı durabilmesi de güzel geldi bana. Ben şahsen, o özel kişi kısmının çocuklarımıza anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Özel olsun, tek olsun 😉

Şimdiden iyi okumalar.

Gülümse

Yazan ve Resimleyen: Raina Telgemeier

Renklendirme: Stephanie Yue

4. Baskı Haziran 2019, Desen Yayınları

224 sayfa, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: