abone ol: Makale | Yorum

H.Salih Zengin yazdı

0 yorum
H.Salih Zengin yazdı

Böyle kitapları tanıtmak zor. Şöyle… Seri olduğu için genellikle hepsinden hemen haberdar etmek için tek seferde tanıtmak durumunda kalıyoruz. Fakat her biri ayrı bir eser nihayetinde ve çok kıymetli. O, az yer vermiş olma hissi insanı zorluyor işte…

H.Salih Zengin’in kaleme aldığı, fırından taze çıkmış bu seri kültür dünyamızın seçkin 10 ismini sayfalarına taşımış. Dede Korkut’tan Dedem Korkut’a, İbni Sina’dan Mevlana’ya 10 isim. Kitapların (benim okuduğum) sonuncusunda ismini görebildiğim, kahramanımız Sinan sayesinde hepsinin hayatının çeşitli safhalarına tanık oluyoruz.

Kitapların bence en önemli ve çocukların da hoşuna gidecek özelliği, anlatıdan ziyade hikaye dilinin tercih edilmiş olması. Böylece siz de o hikaye kurgusu içine rahatça dahil oluyor, sonunu merak ediyoruz, o nehrin akışında zevkle ilerleyebiliyorsunuz.

Sinan, kah müziğin ritmine dalıyor, kah suyun akışındaki ahenge… Bazen güvercinin kanat çırpışında, bazen sobadaki alevlerin oyununda gözünü başka zamanlara açıveriyor. Sinan’ın gidişleri kadar dönüşleri de pek zekice ve keyifli geldi bana, bir okuyucu olarak.

Sinan’ın bir de gülerken göbeği, konuşurken sakalları hoplayan dedesi var. Dedesinin kalın kalın kitaplı bir kütüphanesi var. Okumayı seviyor, belli ki gezmeyi de. Ve tabii Sinan’ı… O ikisinin özelinde diğer tarihi kahramanlara şahit oluyoruz.

Kitapların resimleyeni Dağıstan Çetinkaya. İyi ki o olmuş..

Kitapların hepsi bizi, çok uzun zaman öncesinde neler yaşandığını merak etmeye çağırarak başlıyor. Sonunda da şahsiyet ile ilgili bir sayfalık derli toplu bir bilgi ve yine aynı kalıp cümle ile bitiyor: “…. Biz çocukların kahramanıdır.”

Çocukları tanıştıracak gerçek kahramanlarımız olduğu için ne şanslıyız değil mi? Eh bu şansın kıymetini bilmeli… Çocuklar bu kitaplarla “Zülfündendir benim baht-ı siyâhım” mısrasını okuyacak, “Oğul sakın ola Besmelesiz yemek yeme. Sırrını en yakınına bile söyleme. Ekili tarlaya basma. Dost payına göz dikme. Bir şey koymadığın yere el uzatma. İki kişi konuşurken dinleme. Davetsiz bir yere gitme. Dedikodu etme, ahlaklı ol. Herkesle iyi geçin… Her zaman temiz ol… İlim ve erdeminle meşhur ol.” nasihatini duyacaklar, ne güzel değil mi?

Ne de olsa “Hepisinden iyice bir gönüle girmektir.”

Haydi şimdiden iyi okumalar size.

Not: Seri aslında 10 kitaplık. Fakat benim Fatih Sultan Mehmet kitabım naz yaptı biraz, tek tanıtılmak mı istiyor nedir, kitabı arkadaşlarının yanında bulamadım 😀 Bulunca söz, onu tek başına çıkaracağım meydana. Şimdi biraz kitaplık toplayayım.

Gönüllerin Sultanı Hazreti Mevlana

Müziğin Dehası Dede Efendi

Tıp İlminin Büyük Bilgini İbni Sina

Dünya Haritasını Çizen Denizci Piri Reis

Dünyayı Güldüren Bilge Nasrettin Hoca

Bir Dünya Gezgini Evliya Çelebi

Destanlarımızın Atası Dede Korkut

Taşın Dili Mimar Sinan

Şiirimizin Süt Dişi Yunus Emre

Çağ Kapatıp Çağ Açan Padişah Fatih Sultan Mehmet

Yazan: H.Salih Zengin

Resimleyen: Dağıstan Çetinkaya

Vak Vak Yayınları

24 sayfa, Ocak 2020

9+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: