abone ol: Makale | Yorum

Hakim’in Yolculuğu

0 yorum

Ölümler birer rakamdan ibaret olunca, yüreğimize daha mı az dokunuyor?

Elimdeki grafik romanın yazarı, 150 kişinin öldüğü bir uçak kazasının günlerce haberlerde kaldığını fakat 400 mültecinin öldüğü bir kazanın ise bir defa okunup, geçildiğini görünce, üzerinde düşünmeye başlar. Niye birine çok üzülürken, diğerini sadece sayıdan ibaret bir haber olarak görüyoruz, diye düşünür. Ve sorunun yakınlık duyma meselesi olduğuna karar verir. Sonuçta, bir göçmen ile tanışmaya, onların hikayesini sormaya karar verir.

İşte Hakim’in Yolcukuğu böyle ortaya çıkmış bir eser. Suriyeli bir göçmenin yaşadıkları anlatılıyor kitapta.

Evlilikte kolaylık olsun diye yeni alınan bir daire, eşyalar, iyi giden ve kazandıran bir iş… Bir gecede bütün her şey tepetaklak olabilir. Sadece ailenize yemek götürdüğünüz bir yolculuk sırasında tutuklanabilirsiniz. Kendisinden haber alamadığınız kardeşiniz öldü mü kaldı mı, bilemeyebilirsiniz. Savaş, bütün hikayeleri kötüleştiriyor… Acı katıyor içine bol bol…

Kitap, Hakim özelinde, bir mültecinin hayatına daha yakından bakmamızı sağlıyor. O “mülteci” olmadan önce de sonra da nasıl da bize benziyor. Hayalleri, ailesi, hayatı var. Sonra her şeyi bırakıp hayatta kalmaya çalışıyor… Ve görünen o ki, bunu zorlaştıran pek çok durumda diğer insanların da eli var. Belki sizin, belki benim. Bazen bilerek, bazen bilmeyerek.

Yolculuğun Türkiye’den Yunanistan’a, ikinci bölümü de var.

Şimdiden iyi okumalar…

Hakim’in Yolculuğu

Çizgiroman

1-Suriye’den Türkiye’ye

L’Odyssee d’Hakim

Yazan ve Resimleyen: Fabien Toulme

Desen Yayınları, Kasım 2020

12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: