abone ol: Makale | Yorum

Katie ve Ayçiçekleri

0 yorum
Katie ve Ayçiçekleri

Pek tatlı bir kitap var masamda, Katie ve Ayçiçekleri. Sahi ayçiçeği hasadı bitti mi?

İlki ta 1989’da yayımlanmış Katie serisinden olan bu kitapta, Katie büyükannesi ile müzeye gidiyor. Belki az önce bahçede uğraşıp yoruldukları için biraz dinlenmek için oturduğu yerde uyuyakalıyor yaşlı kadın. Ah bilse o esnada Katie nasıl maceralar yaşıyor, tablodan tabloya koşuyor…

Önce Van Gogh’un Ayçiçekleri tablosunun önünde görüyoruz Katie’yi. Şu çekirdeklerden biraz alsam derken ufak bir kaza oluyor ve vazo devriliyor. Böylelikle ünlü ressamların ünlü tablolarının da dahil olduğu bir koşturmaca başlamış oluyor. Aslında koşturmacanın asıl müsebbibi Dans Eden Bretonlu Kızlar tablosundan gelen Zazou adlı küçük ve yaramaz köpekcik.

Yine Van Gogh’un Geceleyin Teras, Paul Cezane’in Elmalar ve Portakallar, Gauguin’in Tahiti’deki Pastoral Sahne resimleri arasında sürer gider macera. Çocukları sıkmadan sanattan bahsetmek için ne hoş bir kurgu değil mi?

Sonunda Katie, arkadaşının da yardımıyla çiçekleri yerine koyar, bütün tablolar selamete erer. Nihayet büyükannesi de uykudan uyanır ve yağmurlu sokağa geri dönerler. Neticede yağmur, bahçede her şeyin büyümesi için çok faydalı!

Yazarımız aynı zamanda kitapları resimlemiş. Pek güzel çalışmalar. Serinin diğer kitaplarını da merak ettim, listeme eklemedim.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Katie ve Ayçiçekleri

Yazan ve Resimleyen James Mayhew

Çeviren: Dilek Erbaş

1.Baskı Nisan 2015, 4.Baskı Şubat 2019

7+ YKY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: