abone ol: Makale | Yorum

Katlamalı Küçük Hikayeler

0 yorum
Katlamalı Küçük Hikayeler

Kitaplar üzerinden etkinlik yapmayı, Pazar günü ailece vakit geçirmeyi, oyunları ve hikayeleri birlikte yaşamayı sevenlere göre bir kitabımız var bugün: Katlamalı Küçük Hikayeler.

Pop-up denilen, sayfaları açılınca içinden üç boyutlu maketlerin çıktığı kitapları görmüşsünüzdür. Kimi, yetişkinleri bile hayran bıraktıracak kadar iyidir. Kitapların farklı şekillerde yayınlanması, çocuk kitaplarında elbette daha yaygın. Özellikle bebek kitabı dediğimiz 0-6 ay kitaplarında kumaş olanı mı ararsınız, tüylü olanı, ses çıkaranı, yıkanabilenini mi… Bu tür pek çok kitap görmüş olsam da bugün masamızda olanı biraz daha farklı.

Büyük boy kitabın sayfasını ilk açtığınızda karşınıza çıkan yazıları da çizimleri de ilk başta anlamlandırmak zor. Çünkü anlamlı olabilmesi için sayfayı kesip, katlamak gerekiyor. Her ne kadar kitabın sayfaları kesme düşüncesi insanı biraz duraklatsa da, sonundaki keşif için buna değer diyorsunuz.

Sayfayı kestikten sonrası katla katla dur. Tamam, sadece birkaç kere. Belirlenen yerlerden katladığınız sayfayı, ardından aça aça okuyorsunuz. Hikaye metinleri de resimler de anlam kazanıyor, elbette çok uzun metinler değil. Kumdan Kale yayınlarının çoğunda olduğu gibi yine iki dilli. Dil öğrenirken biliyorsunuz, büyük kolaylık bu tarz metinler.

Kitapta kendi katlamalı hikayenizi yapmanız için de gerekli yöntem anlatılıyor. Epey iyi bir etkinlik olur, benden söylemesi. Kitaptaki her hikaye hoşunuza gider, gitmez onu bilmem ama bu yöntem ile pek çok hikayeyi çocuklarla beraber bir kitaba dönüştürebilir, kendi hikayenizi yazabilirsiniz.

Kitabın her sayfası bağımsız bir hikaye. Ben şimdi önce katlayıp, sonra açıp okumaya başlayayım.

Folded Little Stories/Katlamalı Küçük Hikayeler

Karen Fung

Kumdan Kale Yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: