abone ol: Makale | Yorum

Keçi Zlate ve Başka Öyküler

0 yorum
Keçi Zlate ve Başka Öyküler

Bugün masamda Keçi Zalate ve Başka Öyküler kitabı var. Kitabı aslında resimleyeninden dolayı merak edip almıştım. Vahşi Şeyler Ülkesinde kitabının yazarı resimlemiş bu kitabı,  Sendak.

Kitapta 7 hikaye var. İlk hikaye tam da, “çocuklara küçük yaşta cenneti çok överek anlatırsanız, ölmek isteyebilirler” tezini doğrulayan bir hikaye var. Neyse ki çocukluğundaki cennet tasvirlerinin büyüsüne kapılan delikanlıyı akıllı bir doktor tedavi ediyor 🙂

Birkaç hikaye, bir nevi aptallık öyküleri gibi kurgulanmış. Mesela birinde, sıra sıra aptallıkları ile bizi çileden çıkaran delikanlının bir çocuğu olur. Bunu haber vermeye geldiğinde, oğlan mı oldu, diye sorarlar. Hayır, der delikanlı. Bu defa kız mı, diye sorarlar. Şakınlıkla, nasıl bildiniz!, der delikanlı. Cevap bizi gülümsetir, “Çelm’in bilgeleri için hiçbir şey sır değildir.”

Hikayelerin çoğu, Yahudilerin Hanuka bayramı sırasında geçiyor. Kiminde şeytan çıkıyor ortaya, kiminde fırtına basıyor köyü…

Hikayeler “aptallık öyküleri” gibi kurgulanmış demiştim ya, meğer arka kapakta da yazıyormuş. Yazar “okurları aptallar köyü Çelm’e götürüyor.”

Yazar Nobel ödüllü. Bu 7 halk masalı da meraklılarını bekliyor. Şeytanla ilgili bölümler küçükleri korkutabilir. O yüzden yaşı yukarı çekmekte fayda var.

Keçi Zlate ve Başka Öyküler

Zlateh the Goat and Other Stories

Yazan: Isaac Bashevis Singer

Resimleyen: Maurice Sendak

Çeviren: Celal Üster

Kasım 2007, 109 sayfa

Can Çocuk, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: