abone ol: Makale | Yorum

Kırmızı Çizgi

0 yorum
Kırmızı Çizgi

Muhtemelen pek çoğunuzun gördüğü bir kitap Kırmızı Çizgi. Epey önemli bir ihtiyacı karşılayan az sayıdaki kitaptan biri olduğu için de gündemimizde duruyor hep. Zaten üçüncü baskıyı da yaptı, sadece kitapyurdu’nda bile 13 bin civarında satılmış.

Kırmızı Çizgi bir çocuğa, mahremiyetin sınırlarını anlatıyor. Ülkemiz, evimiz için nasıl sınırlarımız, kırmızı çizgilerimiz varsa, kendi bedenimiz için de bu çizgiler vardır. Bu tür kitaplarda çocuğun aklına yokken, aklına düşürmek gibi bir endişesi oluyor ebeveynlerin. Kitabın arkasındaki ebeveynlere notların olduğu bölümde de yazdığı gibi, karanlık korkusu olmayan bir çocuğa karanlık korkusu ile baş edebilmekle ilgili bir kitap okumak, evet pek doğru bir seçim olmayabilir. Fakat mahremiyetin ihlali gibi bir durumu ‘başına gelirse anlatırız’ gibi bir şekilde erteleme lüksümüz yok. Ayrıca hiç merak etmeyin, kitap ne çocuğu panik havasına sokacak bir acemilikle yazılmış, ne de korkutacak şekilde… Her çocuk bir dönem, kendi oyuncakları ile başkası oynamasın ister, işte oradan başlamış anne karakter anlatmaya…

Kitapta her çocuğun kendi mahrem alanı olduğunun anlatılmasının yanında, herhangi bir ihlal durumunda ne yapması gerektiği de anlatılıyor. Hatta sonunda, bu konuda oynanabilecek oyun önerileri var. Bu tür talihsiz vakalarda en büyük zararı, ‘anlatırsan sevdiklerinin canını yakarım’ gibi tehditlerle çocukların susturulması veriyor. İşte kitap bunun da önüne geçmek istemiş.

Velhasıl inşallah bu tür vakalar hiç yaşanmaz. Fakat tedbiri elden bırakmak da olmaz. Her çocuk ile konuşulması, en azından anlamasının sağlanması gereken bir konuda, güzel bir çalışma Kırmızı Çizgi. Hala okumayanlar varsa, şimdiden iyi okumalar.

Not: Yazarın daha yeni bir kitabı Süper Kart da şurada.

Kırmızı Çizgi

Yazan: Samar Mahfouz Barraj

Resimleyen: Mona Yakzan & Myra El Myr

Etkinlikler: Özlem Mumcuoğlu

Erdem Çocuk, 3.Baskı 2018

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: