abone ol: Makale | Yorum

Kitap Yesem Büyür Müyüm?

0 yorum
Kitap Yesem Büyür Müyüm?

Ben ortaokul başlarındayken, Bir Öğretmenin Not Defteri serisi kitapları vardı ve pek meşhurdu. Sanırım ben de bir tanesini okumuştum. Hasan öğretmen, bana o seriyi hatırlattı. Aslına bakarsanız o seride ne anlatılıyor çok hatırlamıyorum fakat his aynı… İyi, bilgili bir öğretmen ile gözünüzün açılması, dünyaya ve hayata dair farkındalık kazanmanız… Yani aslında büyümeniz ama bunun güzel tecrübelerle olması, etrafınıza baktığınızda hayret ve hayranlığınızın artması…

Kitap bir sınıf hikayesi. İçinde sekiz bölüm var ve her bölümde Hasan öğretmen çocuklara ilginç şeyler anlatıyor. Bazen her gün gördükleri şeyler üzerinde düşünmelerini sağlıyor, tefekkür ettiriyor.

Din Kültürü öğretmenleri, değerler eğitimi öğretmenleri ve bu konularda çocuklarım iyi bir eser okusun isteyen velilerin de dikkatini çekelim bu esere.

Kitapta, ağaçlardan dökülen yaprakların nasıl birikip birikip de dünyamızı ele geçirmediği, kar tanelerinin eşsizliği üzerine tefekkür edebilecek çocuklar… Bir iyilik yapmayı düşünüp yapan ile, bir kötülük yapmayı düşünüp yapanın sevap ve günah açısından nasıl farklı olduğunu idrak edecekler… Çocuklara sadece bilgi vererek değil, çeşitli işlemler, deneyler, tecrübe ile konuyu öğretmenin çok daha kalıcı olduğunu hepimiz biliyoruz artık. İşte Hasan öğretmen de bunu yapıyor.

Yazarı ilk okuyuşum ve şimdiden diğer kitaplarını merak ettim.

Size de şimdiden iyi okumalar.

Kitap Yesem Büyür Müyüm?

Yazan: Hasan Uzun

Resimleyen: Ayşenur Aygün

Ocak 2020, MGV Çocuk

8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: