abone ol: Makale | Yorum

Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı

0 yorum
Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı

Bu ara bir arkadaşım mutfak üzerine yoğun okumalar yapıyor. Onunla, mutfağın bir kültür hakkında ne kadar ipucu verdiğini konuşuyoruz. Böyle bir gündemimiz varken gördüm kitabı ve hemen sipariş verdim. Yazar da, aslında yemek ve mutfak üzerine yazmak için işinden ayrılmış, bu maceranın peşine düşmüş bir isimmiş. Ve yemek hakkında başka çocuk kitapları da var.

Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı’nda ise, çeşitli ülkelerden seçilmiş, çok zor olmayan tarifler var. Elbette kahramanımız gibi, yetişkin biri ile yapılabilecek tarifler.

Kahramanımız Ege adında bir kız çocuğu. Hem okumayı hem farklı lezzetler tatmayı seviyor. Bir yemek kitabı keşfedince de, annesi ile kitaptan tarifler seçip yapmaya başlıyorlar. Bazen yemekleri babası ile yapıyor.

Her bölümde farklı bir ülke ve o ülkeye has bir yemek var. Fakat Ege, ülkenin kültürü hakkında da epey bilgi veriyor bize. Benim gibi böyle bilgiler karşısında hemen google’dan arama yapıp neymiş görmek isterseniz, gayet keyifli de oluyor. Bahsedilen ressamın eserini görüyor, müzisyenin bestesini dinleyebiliyorsunuz. Tabi bir de yemeklerin orijinal görüntülerine baktım.

Kitapta çizimler var fakat benim kanım çok ısınmadı kendilerine. Renkli değiller ve biraz daha karikatür havasında olmuşlar. Sebep bunlar değil tabi, tamamen duygusal 🙂 Yemeklerin çizimleri ise yok.

Mutfağa ilgi duysun duymasın, çocuklarda mutfağa girip bir şeyler yapsam mı dedirtebilir diye düşünüyorum, bu kitap için. Ben sabahın erken vakitlerinde okudum. Ve hemen her tarifin fotoğrafını çektim. Aslında kahvaltıya, İspanyol mutfağından kuş üzümlü ve dolmalık fıstıklı yumurta tarifi Revueltas denenebilir, değil mi?

Yazarın yemekle ilgili farklı kitaplarının yanında, bir de Yavru Gurmeye Masallar kitabı var, çocuklar için.

Şimdiden iyi okumalar.

Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı

Yazan: Elvan Uysal Bottoni

Resimleyen: Emine Bora

Editör: Filiz Özdem

YKY, 2.Baskı Nisan 2018

77 sayfa, 10+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: