abone ol: Makale | Yorum

Küçük Kızlara Öğütler

0 yorum
Küçük Kızlara Öğütler

Kitabın adını ve yazarını görünce pek merak edip aldığım bir kitap oldu Küçük Kızlara Öğütler. Biraz da galiba Tuhaf Bir Gün tarzında bir içerik bekliyordum. Öyle ya Tom Sawyer’ın Serüvenleri‘ni ve Huckleberry Finn’in Serüvenlerini yazmış biri oFakat kısa metinler iliştirilmiş, biraz sıkıcı resimlerle karşılaştım… Kitapta pek istediğimi bulamadım ben. Sanki bunaltıcı bir öğleden sonra hafif bir ara vermek için camda vızıldayıp duran sineğe bakarken, bahçede kardeşi ile tartışan bir küçük kız görmüş yazar. (Amma da kurdum değil mi?) Sonra da çalıştığı metne ara verip hemen bir paragraflık, bir iki öğüt içeren bir metin yazıvermiş. Bahçeye baktığında çocukların uzaklara doğru koştuğunu görmüş ve içindeki heves birden sönüvermiş. Elindeki kalemi, tekrar mürekkebe batırıp, büyük bir özenle başlık koymuş: Advice To Little Girls.

Ve sonra verdiği bu küçük araya veda edip, bütün ciddiyetini takınarak asıl işine dönmüş, gibi…

Öğretmenlere, küçük kardeşe, daha iyi oyuncağa sahip arkadaşa ve anne-babaya dair bazı öğütler var kitapta. Dediğim gibi zaten kısa metinler. Öğütlerden birinde şu cümleler var mesela:

İyisi mi kandır sen onu, “Irmakta sürüklenen bir taşın üzerinde bulacağın ilk iki buçuk lira senin olacak” diye söz ver kardeşine.

Abla-abilerin küçük kardeşleri kandırma çabaları hakikaten az su götürmez. Bu sulu lira da pek fena değil gibi aslında. Velhasıl bir kitapçı rafında yahut bir fuar alanında görürseniz, karıştırmak isteyebilirsiniz. Sonrası size kalmış.

Şimdiden kardeşlerle ve herkesle, kandırmaya ve kandırılmaya gerek olmayan samimi ilişkiler ve iyi okumalar dilerim.

 

Küçük Kızlara Öğütler

Advice to little girls

Yazan: Mark Twain

Resimleyen: Vladimir Radunsky

Çeviren: Sema Diker

Kırmızı Kedi Çocuk

1.Baskı Mart 2017

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: