abone ol: Makale | Yorum

Kuş Ağacı

0 yorum
Kuş Ağacı

Çocukları Uçuran Masallar serisinin 3.kitabı Kuş Ağacı. Nasıl bir metinle karşılaşacağım hakkında hiçbir beklenti olmadan kitaba başladım. Kitap bittiğinde, dimağımda, gönlümde tatlı bir his kaldı. Kitap çok uzun olmasa da, belki de ben geç vakit okuduğum için mi, sakin sakin ilerliyor ve o kısalık, metnin yoğunluğuna zarar vermiyor. Kitapta yaşlı bir ağacımız var. Birgün ormana gelen büyük bir kuş ile, hayatının akışı değişiyor. Dallarındaki bütün yapraklar kuşa dönüşüp uçuyor.

Aslında büyük beyaz kuşun vaadi önce yaprakların kuş olup uçması, sonra ağacın yanması ve kaknüs gibi küllerinden yeniden doğması… Fakat ağaca yuva yapmış ağaçkakanın teklifi ile, yaşlı ağaç bu kaderken kaçabileceğini düşünüyor, çünkü kuşlarını çok seviyor.

Büyük beyaz kuş…yanmak… küllerinden yeniden doğmak… Size de benzer şeyler mi çağrıştırdı?

Çocuk kitaplarında ölümün işlenişi ile ilgili çalışmalar yapılıyor, metinler inceleniyor. Onlardan biri ve pek güzeli de Kuş Ağacı olsa gerek. Büyük beyaz kuşun ağacı ikna edişini, tekrar bir fidan olarak dünyaya gelişini okuyoruz metinde. Dediğim gibi, sakin sakin, kendi içinde bir ritimle, hoş detaylarla ilerliyor hikaye. Masal okuduğunuz hissine bürünüyor, sanki o ormanda geziniyor, kuşların sesini duyabiliyorsunuz.

Küçüklere de büyüklere de şimdiden iyi okumalar.

Kuş Ağacı

Yazan: Mustafa Ruhi Şirin

Resimleyen: Nazan Erkmen

Nar Çocuk

1.Baskı Eylül 2015, 38 sayfa

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: