abone ol: Makale | Yorum

Kuzi

0 yorum
Kuzi

Çocukların insanı olduğu yere mıhlayan, şaşırtan, düşündüren soruları ile karşılaştınız mı hiç? Ben o sorulara bayılırım… Fakat bir tanesi var ki, açıklamak gerçekten zor. Bir de çocuk bu durumu birebir yaşadıysa, ölüm hakkındaki sorular insanın yüreğini burkabilir.

Kuzi, metninde hiç ölüm kelimesi geçmese de ölümle ilgili bir hikaye.

Kahramanımız küçük delikanlının Kuzi adında bir kedisi vardır. Tam bir can yoldaşı. Onunla kapısına kadar okula gelir. Gece tuvalete kalktığında kahramanımıza eşlik eder. Hatta gece karanlıktan korkmamasının sebebi de Kuzi’dir.

Çocukları karanlıktan korkmayan anneler, kitaplarda böyle şeyler geçince, çocukların karanlıktan korkmaya başladıklarını iletebiliyor. Fakat kitapta kedi Kuzi’nin gitmesinden sonra artan kabuslar vs de son buluyor. O kısma yoğunlaşmak lazım.

Kuzi bir gün ortadan kaybolunca, küçük delikanlı için epey üzücü olur. Ağlar, kedisinin gelmesini bekler. Bu esnada komşu kızı Sena ile tanışır. Onun da kedisi gitmiş, gelmemiştir. İki çocuğun kedileri için oturup beraber ağlamasına şahit oluruz.

Neyse ki bir gün, uzaklara giden kediler hakkında bir şey öğrenir kahramanımız. Sena’ya da anlatır bunu, çünkü o da çok üzülmektedir. Sena da ona bir sırrını açıklar. Böylece iki yeni arkadaşın, kedilerinin yokluğu ile baş etmesine yarayacak inançları  ve arkadaşlıkları vardır. Bu bilgi/inanç karanlıktan korkunun da üstesinden gelir.

Tatlı bir hikaye Kuzi. Resimlemeleri ayrıca dikkat çekici. Her ne kadar biraz karamsar bir havası olsa da, sanatçının işine karışmayalım.

Şimdiden iyi okumalar.

Kuzi

Yazan: Anastasia Qarawani

Resimleyen: Maja Kastelic

2018 ETISALAT ÖDÜLÜ

Ocak 2020

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: