abone ol: Makale | Yorum

Lekeli ve Diğerleri

0 yorum
Lekeli ve Diğerleri

Pazar günü kitabı ile haftaya büyük bir kapanış yapalım dedim 🙂 Nar Yayınlarının  Lekeli ve Diğerleri kitabı kocaman, hani yayınevinin daha önce tanıttığımız Dinozorların Barışı kitabı gibi.

Elbette sadece boyutu kocaman değil. Kocaman da bir konusu var.

Çocukluk hatta gençlik çağında (hatta büyüyünce belki biraz daha örtülü olarak) pek çok insan fiziksel özellikleri yüzünden zorbalığa uğrayabiliyor! Başka bir isim veremiyorum bana, zorbalık tabi ki. İşte kahramanımız da vücudunda lekeleri olan bir çocuk. Benim de böyle bir tanıdığım vardı.

Arkadaşlarının onunla alay etmeleri, isimler takmaları sonucu elbette çok kötü hissediyor. Lekeleri bronzlaştırmaya çalışmak, saklamak için kat kat giyinmek gibi şeyler onu iyi hissettirmiyor. Hatta bir ara ona yaptıkları gibi, o da başka çocuklarla dalga geçiyor. I ıh. İyi hissetmediği gibi çok daha kötü hissediyor. Neyse ki yazar –aynı zamanda kişisel gelişim antrenörü- o davranışları telafi ettiriyor çocuğa.

Çocuklar kendi güçlü yanlarını keşfediyorlar demiş arka kapakta. Kötü sözlere kulak asmayıp, eğlendiklerinde, durumu tersine çeviriyorlar. Kötü sözler incitiyor elbet hepimizi, fakat orada kalmakla ancak onları haklı çıkartırız, değil mi? Neşemizi bulalım, işimize bakalım 🙂

Çocuk, yetişkin demeden insanları fiziksel özellikleri nedeniyle rencide edenlerin ağzına biber sürsek mi bir de? O kolay iş değil mi… Koskoca bir kozmetik sektörünü, moda sektörünü ne yapacağız… Neydi, işimize bakacağız.

Şimdiden iyi okumalar.

Lekeli ve Diğerleri

(Piebald and Themliens)

Daniel Rusar

Resimleyen: Adela Rezna

Şubat 2021,  Nar Çocuk

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: