abone ol: Makale | Yorum

Masal Mutfağı

0 yorum
Masal Mutfağı

Mutfaklar ilginç yerler. Orada birkaç malzeme değişikliği ile dünyanın bambaşka bir yerindeki mutfağa gidebilirsiniz. Böylelikle kültürler arası bir ışınlanma üssüdür mutfak.

Her zaman aynı tarifi aynı ölçüyü uygulasanız da farklı bir lezzet sizi bekliyor olabilir. Bu yüzden sürprizlere her zaman açıktır ve öyle peşinen garanti de vermeyecek kadar nazlıdır mutfak.

Fakat elinizi boş bırakmaz. Bazen az bir malzeme ile enfes sonuçlar elde edebilirsiniz.

En güzeli de, çok öğreticidir mutfak. Yediğimiz yemeklerin şifa da zehir de olabileceğini bize fısıldar. Sadece mideyi değil, en başta gönlü doyurmak gerektiğini, bu yüzden her tarife, her yemeğe sevgi katılması gerektiğini öğretir. Bunları ne mutfağa güzelleme yapmak için yazıyorum ne de ağdalı sözler olsun diye. Böyle düşündüğüm için yazıyorum. Büyük bir ailenin epey sıkıntılı günlerinde, bir bilge oraya birini gönderir. Maksat, büyük ailenin yeniden huzura kavuşmasını sağlamak… Görevli sorar, nereden başlayayım? Bilge der ki, mutfaktan başla!

Görevli mutfağa gidince fark eder ki, yemekleri pişiren aşçılar kavgalıdır, bu yüzden o enerji/sinerji bütün yuvaya aksediyordur. Mutfak düzelince, ilişkiler de düzelir. (Bir kıssa gibi aktarsam da yaşanmış bir olaydır, görevliden dinledim.)

Şimdi gelelim Masal Mutfağı’na. İşte bu kadar kıymetli bir mekan ve tabi ki bi o kadar kıymetli masallar. İkisi bir tencerede/kitapta olunca varın siz düşünün nasıl bir lezzet ortaya çıkar.

Kitapta 15 masal ve 15 tarif bulunuyor. Masallarda kah dinozorlar, kah bir tahta at, kah bir kaplumbağa karşımıza çıkıyor. Masalların konuları da pek çeşitli. Sanki sayfalarda Pitipat’ın nefesi geziniyordu. Hayalleri gerçekleştirmenin farklı yolları da anlatılıyor, farklılıklarımızın nasıl da avantaja dönebileceği de. Kesinlikle “bir şey” söylüyor masalların hepsi. Masalları özellikle sonlara doğru, “ama bu hikaye keşke daha geniş olsa, kahramanların hayatına biraz daha konuk olsak” diye diye okudum.

Her masalın sonunda konuya da uygun bir tarif yer alıyor. Sadece insanlar için değil, mesela kuşlar için de tarifler var. Bu da ayrıca hoşuma gitti. Yorgun papağanlar için enerji topları ne harika fikir mesela!

Kitabın sonunda minik aşçılar için hem kendi tariflerini, hem de masallarını yazabilecekleri sayfalar bulunuyor.

Kitabın çizimleri de pek naif, pek tatlı.

Böyle bir kitabı okuyunca ne olur? Mutfağa gidip, önlük takmaya kolları sıvamaya niyet edersiniz. Buna da hazırlıklı olun.

Şimdiden afiyet olsun ve şimdiden iyi okumalar.

Masal Mutfağı

Yazan: Hatice Özdemir Tülün

Resimleyen: Mavisu Demirağ

Cezve Çocuk, Eylül 2020

104 sayfa, 7+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: