abone ol: Makale | Yorum

Matematik Çılgını

0 yorum
Matematik Çılgını

Çok akıllı bir arkadaşım var. Birbirimize okul yıllarından bahsederken, matematiği hiç sevmediğini anlattı. Çok şaşırdım. Çünkü Tıp kazanmış birinin matematikle arası iyi olmalı diye düşünüyordum. Meğer değilmiş. Sebebini sorunca, öğretmenim, dedi. Bir öğretmen, bir çocuğa matematiği (ve pek çok şeyi) sevdirebilir, tersi de olabilir…

Öğretmeni matematiği yapamayacağına onu o kadar inandırmış ki, sonraki yıllarda da arası hiç düzelmemiş.

Okuduğum bir kitapta, Amerika’da, kenar mahallelerden birinde yapılan bir deneyden bahsediliyordu. Çocukların zaten gözden çıkarıldığı ve matematiği filan halledemeyecekleri kadar “az zeki” olduklarına inanılan bir okul bu. Öğretmen, çocukların algısını değiştirmek için çalışıyor önce. Siz de yapabilirsiniz, yeterli zekanız var… Ve matematiğe yükleniyorlar. Eyaletin en iyi sonucunu alıyorlar.

Bu yüzden elimdeki şu kitaplar, gözümde daha bir değerli. Çünkü matematik gibi, hala pek çok çocuğa sorunlu gelen bir alanı sevdirmek üzere hazırlanmış. Kitapların başında öğretmen ya da veliler için önemli bir bilgilendirme var. Böylece kitabı kullanırken, çocuğa nasıl yaklaşacağınız konusunda sizi uyarıyor.

Matematik Canavarı kitabı Zot gezegeninde geçiyor, hani şu canavarların yaşadığı…Kitapta 20’ye kadar sayma ve dört işlem var. Özellikle kavramlar kullanılmamış. Mesela büyüktür, küçüktür, eşit gibi. Ama kocaman ağzını en çok yemek olan tabağa açmış bir canavar ile bu işlemleri yapmak çok kolay.

Yine gözünden çok dokungacı olan  canavarı bulmak için sayı saymalısınız. Göz ve bacak sayısı aynı olanı bulmak için de. Renkler ile yapılmış simetri alıştırmaları da zihinleri çalıştırması açısından çok cazip geldi, bana bile.

Sayıların Korsanları’nda ise ondalık sayılar, kesirler, yüzdeler, akıl yürütme var. İki kitapta da bilgiler hafif de olsa bir kurgunun içinde geçiyor. Böylece canavarların postanesindeki sorunu da çözüyorsunuz, Kaptan Patates’e korsanlara kimin soğan fırlattığını da.

Şimdiden iyi eğlenceler, matematikli günler.

Matematik Çılgını

Matematik Canavarı (Mad for Math-Become a Monster at Mathematics)

Sayıların Korsanları (Mad for Math–Navigate the High Seas)

Hazırlayan: Linda Bertola

Resimleyen: Agnese Baruzzi

Ağustos, 2020, Turkuvaz Kitap

56 sayfa

2-3-4. Sınıflar İçin demiş yayınevi  ama 1. Sınıflar ve hatta okul öncesi bile çalışabilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: