abone ol: Makale | Yorum

Mavi Öyküler

0 yorum
Mavi Öyküler

5 kitaplık bir seri var bugün masamda. Henüz okumayı bitirdim, hepsini.

Karakterler yunmuş yıkanmış mükemmel çocuklar değiller. Tembel, dağınık, artık bırakan, ders çalışmayan, geç kalkan çocuklar. Ama -iki kitapta rüya ile- girdikleri yeni bir dünyada, işlerin böyle gitmeyeceğini yaşayarak öğrenip, derslerini alıyorlar.

Bir kitapta çocuklarla beraber bir köpekçiğin, Gölge’nin maceralarını okuyoruz. Yavru bir köpek için hayat bazen gerçekten zor olabiliyor.

Kitapların ikisinde ise farklı karakterler başrolde. Bir deniz feneri, diğerinde de bir on kuruşluk. On kuruşluğun elden ele, dolayısıyla hayatlardan hayatlara, hikayelerden hikayelere geçişi, sanırım çocuklar için de güzel bir düşünme alıştırması olacaktır. Alıştırma demişken hem her kitabın sonunda etkinlikler var, hem de set ile beraber bir Okuduğunu Anlama ve Yorumlama kitapçığı geliyor. Ben oralara dalmadım hiç ama çocuklar için elbette keyifli, öğretici olabilir.

Feyza Eryüksel Koyunoğlu serinin çizimlerini yapmış. Çizimler renkli değil ama boyamaya çok müsait bir tarzda. Bu yüzden kalemleri eline alıp, kendi zevkince renklendirebilir okuyucu. Çizimlerdeki hoş estetik, detaylar ile gayet tatlı bir uğraşa dönüşebilir bu.

Şimdiden iyi okumalar.

Mavi Öyküler (5 Kitap)

Yazan: Yusuf Asal

Resimleyen: Feyza Eryüksel Koyunoğlu

Erdem Çocuk, 2020

8-9 Yaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: