abone ol: Makale | Yorum

Mekke’yi Sarsan Ses

0 yorum
Mekke’yi Sarsan Ses

Bazı kalemler vardır, onları okuyunca keşke çocuklar için de yazsa dersiniz. Keşke çocuklar için Peygamberimizi (as) anlatan metinler yazsa dersiniz bazı özel kalemler, yürekler için de. Benim için onlardan biri Hasan Aycın. Bu yüzden Mekke’yi Sarsan Ses kitabını görünce hiç tereddütsüz, sevinçle sipariş verdim.

Evet kitap, Peygamberimizin (as) hayatını anlatan bir kitap. Hasan Aycın’ın Sahipkıran üslubundan aşina olduğumuz bir metin. Masal gibi. Hızlı ilerleyen, yüreğe dokunan, yumuşacık ama etkili bir metin. Kitap, “ey oğul” diye sesleniyor okuyucuya. Sanki bir kış gecesi, çıtır çıtır yanan sobanın başında herkes susmuş, kar kaplı ağaçlar, dalda kuşlar, uykusu gelmiş bebeler susmuş, kar taneleri sessiz sessiz meleklerin kanadında yere inerken, “ey oğul” ile gelen cümleler sizi biraz daha büyütüyor, nakış nakış işliyor gibi.

Kitapta Hasan Aycın’ın çizimleri de olsa mıydı diye düşündüm ilkin. Sonra, iyi ki olmamış dedim. Resmin, hayal gücünü kendi sınırlarına çeken bir etkisi var neticede. Kitabı okurken ise, yüreğinizin göreceği kadar özgürsünüz.

Kitapta savaş sahnelerinde detay içeren yerler var. Bu yüzden küçük yaş grubu için çok uygun olmayabilir.

Bir de çabucak bitiveriyor. Hz. Ali ile Hz. Fatıma evlenip, nur topu gibi yavruları oluyor ve üç nokta. Bitiyor kitap. Hasan Aycın’a soran gözlerle bakmak istiyorum burada.

Kitaptan birkaç cümle ile sizi baş başa bırakayım. Şimdiden iyi okumalar.

Taleal Bedru Aleyna için;

“O gün bu gündür söylenir bu şarkı.

Kara kuru çöl kızları, çıplak topuklarını bir Yesrib’in damlarına vururlar, bir yüreklerimize…

***

Ka’b, bir gün şiir hakkındaki görüşünü sordu Allah’ın Elçisi’ne

Aldığı cevap gayet netti oğul: “Mü’min hem kılıcı hem dili ile cihad eder.”

Hasan Aycın’ın sitemizdeki diğer kitapları için şuraya bakabilirsiniz.

Mekke’yi Sarsan Ses

Yazan: Hasan Aycın

İz Yayıncılık, İstanbul 2020

12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: