abone ol: Makale | Yorum

Ömer’le Bir Kutu Macera

0 yorum
Ömer’le Bir Kutu Macera

Daha önce ilk 10 kitabını tanıttığımız Ömer’le Bir Kutu Macera serisinin 2. 10 kitaplık bölümü okuyucu ile buluştu.

Ali Kuşçu’dan Lagari’ye, Mağribi’den Akşemseddin’e 10 isimle bilim şöleni bu kitaplarla da devam etmiş. Bu seride daha yakın zamandan bir isim de var: Aziz Sancar. Kendisine, henüz hayatta iken çocuk kitaplarında yer verilmesine ayrıca sevindiğimi dile getirmeliyim.

Dün tanıttığımız Herşey Oyunla Başladı’nın ön sözündeki, bizden bilim adamı çıkmaz, bizden adam olmaz gibi dilimize yer etmiş, zihnimizi kelepçelemiş görüşler yüzünden oluşan o “aşağılık duygusu”na panzehir gibi görüyorum, bu tür kitapları. Çok şükür ki son yıllarda bu alanda çok güzel çalışmalar yapılmaya başlandı.

Kimi için bu da yeterli gelmiyor, farkındayım. Fakat idealist olduklarından değil. Ben bu kitaplarla çocukların alim olmasını, bütün ilim adamlarının ismini, icatlarını, keşiflerini öğrenmesini beklemiyorum. Öncelikle bilim dünyasına kendi topraklarından çıkmış insanların çok ciddi katkıları olduğunu, hatta yön verdiklerini bilmeleri bile çok önemli bir adım değil midir? Mardin’den çıkan Aziz Sancar, o bölgenin, Türkiye’nin çocukları için bir motivasyon kaynağı olmaz mı? Sonra, özellikle çocuklar için çok tanıdık olan, olmazsa olmaz olan teknolojinin, gelişmenin ne tür çalışmalara dayandığını görmeleri, arkasında yatan zaman ve emeği görmelerini de büyük kazanç olarak değerlendiriyorum.

Kitapların yine farklı yazarları var, aşağıda sıraladım. Çizimler ise Fatma Betül Yıldız, Thukaa Kebriteh, Kholod Muhammad isimlerine ait.

Valhasıl, yine güzel bir seri karşımıza. Şimdiden müjdeyi verelim, bu seri daha da devam edecek. Haydi iyi okumalar.

 Ömer’le Bir Kutu Macera serisinin yeni kitapları ve yazarları şöyle:

11.İbn-i Baytar-Ayşegül Sözen Dağ

12. Ali Kuşçu-Vural Kaya

13. Hezarfen Ahmet Çelebi-Duran Çetin

14. Mağribî-Behçet Gülenay

15. İbn-i Nefis-Ayten Köker

16. Nasirüddîn Tûsî-Müzeyyen Çelik Kesmegülü

17.Lagari Hasan Çelebi-Zekiye Çoban

18 Aziz Sancar – Duran Çetin

19.İbn-i Karaka-Vural Kaya

20.Akşemseddin-Rabia Gülcan Kardaş

Kaşif Çocuk Yayınları, Ocak 2020

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: