abone ol: Makale | Yorum

Öykü Dükkanı

0 yorum
Öykü Dükkanı

 

Öykü Dükkanı Ayşe Hale’nin okuduğum ilk kitabı oldu. Kitapta sekiz hikaye yer alıyor. Her hikayenin sonrasında da Eğlenelim Öğrenelim bölümü ve hikaye hakkında sorular yer alıyor. Bu soru cevap kısımları sanırım ilkokul öğretmenlerinin aradığı bir şey.

Kitaptaki hikayeler anlatı tarzında. Kurgunun içine çeşitli değerler, erdemli davranışlar yedirilmiş. Fakat fark edilecek kadar da açık, görünür şekilde. Böylece bazı güzel hasletleri çocuklarına anlatmak isteyen anneler de memnun olacak gibi görünüyor.

Şekli özelliklere de gelmek isterim… Maalesef ikiyi aşınca, bundan bahsetmek lazım dediğim –de –da sorunları ilk sırada yer alıyor. Yine hikayelerden birinde, bir oyuncağın, gece karanlıkta kaldığı için korktuğunu okuyoruz. Küçük yaş grupları için kaleme alınmış bu hikayelerde, oyuncağın karanlıktan korkması çocuklar açısından iyi algılanmayabilir diye düşündüm.

Çocuk ve babası… Farklı tarzlar, oturmayan bir karakter (baba)…. 

 

 

Kitabın resimlemesi kime ait, iç sayfalarda yazmıyor. Fakat bu hikayeleri daha iyi çizimlerle görmek isteyeceğime eminim. Çocuk kitaplarında resim olsun mu olmasın mı tartışabiliriz. Çizimlerin tarzını konuşabiliriz.

Bu öğretmen çizimi mesela, beni biraz rahatsız etti. Sizce?

Fakat internetten indirilmiş gibi duran çizimlerin olmaması konusunda hemfikiriz sanıyorum. Eğer iyi bir çizim imkanı yoksa, iyi bir grafik yerleştirme ile belki çok daha az ama kaliteli resimli kitaplar hazırlayabiliriz.

Ayşe Hale’nin başka kitaplarını da okumak niyetindeyim. Umarım yeni kitaplarında daha iyi bir grafik ve çizim imkanı da olur. Okudukça, burada paylaşırız zaten.

 

Öykü Dükkanı

Ayşe Hale

Salıncak Yayınları

1.Baskı Haziran 2018

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: