abone ol: Makale | Yorum

Pes Etmek Yok

0 yorum
Pes Etmek Yok

Hem günleri, hem yılın aylarını öyküye yediren bir kitap Pes Etmek Yok. Kahramanımız Ela, çok sevdiği elma ağacından düşünce ciddi şekilde yaralanır. İyileşmesi için emek vermesi ve sabretmesi gerekmektedir. Fakat Ela, okulda okuma yazma öğrenirken olduğu gibi, çabuk sıkılır bu durumdan.

Ela’yı saatlerce -farkında olmadan- egzersiz yapmaya iten sebep, kendi iradesi dışında bir şeydir. Dallarından düşüp evde kapalı kalmasına sebep olan ağaca, bir gün öfkeyle bağırır. Aynı şey onun da başına gelsin diye umar. Ki bir kış fırtınasında gelir de… Ela bu duruma oldukça üzülür. Baharda artık kendisi için değil ama ağacı için harekete geçer. İyilik yap, iyilik bul düsturundaki gibi, aslında ağaç için gösterdiği gayret Ela’yı da iyileştirir. Ela pes etmeyince, başaracağını anlamıştır aslında, bu vesileyle.

Geçenlerde okuduğum “Azim” adlı bir kitap var. Yeteneğin, bilginin değil, tıpkı Ela gibi pes etmeden çalışmanın insanı başarıya götüren şey olduğunu anlatıyor. Tabi bunu kalın bir kitapta, detaylıca yapıyor. Onu büyüklere, Pes Etmek Yok’u küçüklere ve büyüklere tavsiye edelim.

Pes etmeyelim. Şimdiden iyi okumalar.

Pes Etmek Yok

Yazan: Tülin Kozikoğlu

Resimleyen: Huban Korman

İletişim Yayınları, 2019

5+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: