abone ol: Makale | Yorum

Peygamberimizi Güldüren Şakalar

0 yorum
Peygamberimizi Güldüren Şakalar

Musa Mert’i geçen seneki Ramazan Kitaplığımızda Peygamberimizin Çocuklarla Oynadığı Oyunlar kitabıyla konuk etmiştik. Bu sene de Peygamberimizi Güldüren Şakalar kitabı ile yine raflarımızdaki yerini aldı.

Kitap henüz yayınlandı, buharı üstünde. Biz de sıcak sıcak yer veriyoruz bu neşeli esere. Adında da yer aldığı gibi Peygamberimizin as kimi zaman çocuklara, kimi zaman hanımına, ashabından insanlara yaptığı şakalar yahut O’na (as) yapılmış şakalar, nüktedan ifadeler  mevzu edilmiş bu çalışmada.

Şakaların her zaman doğru söz içermesi, kişiyi incitmemesi gibi önemli hususlara da değinilmiş, şakalar bize aktarılırken. Öyle ya bir de “eşşek şakası” diye bir tabir var ki, kimin başına gelse on neşelendirmek yerine canını sıkıyor. Bazı çocuk kitapları malesef bu tür şakalar olmadan eğlenceli bir yayın olmaz yanılgısı ile hazırlanıyor sanki. Onlara bu kitaptan hediye etsek ve biraz neşeleri yerine gelse, bu kadar zorlamasalar diye düşünmedim değil…

Gelelim kitaba. Her şaka bir başlık altında hikayeleştirilmiş, anlatılmış. Bu şekilde yirmi başlık var. Şakalardan önce de Peygamberimizin (as) şakalaşma ile ilgili edebini, tutumunu bize çerçeveleyecek hadisler aktarılmış. Bu hadislerin de, mevzu şakaların da kaynakları kitapta yer alıyor. Haliyle epey önemli bir detay bu.

Kitaba Mümine Yeşilmen’in resimleri eşlik ediyor. Güzel çizimleri kitabı tamamlamış.

“Kimin çocuğu varsa onunla çocuklaşsın” hadisine dahil olabilmek adına, bu kitabı hem ebeveynlere, hem çocuklara tavsiye ediyoruz. Okurken içinizin ısındığını, yüreğinizin yumuşadığını hissediyorsunuz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

 

Peygamberimizi (sav) Güldüren Şakalar

Yazan: Musa Mert

Resimleyen: Mümine Yeşilmen

Kayalıpark Yayınları, 112 sayfa

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: