abone ol: Makale | Yorum

Pikazem Pikazom

0 yorum
Pikazem Pikazom

Genellikle uzaylı hikayelerini pek sevmem. Fakat Pikazem ve Pikazom sevilmeyecek gibi değil. Bir kere mini mini boyları ile gayet zararsız görünüyorlar. Zaten dünyayı ene geçirmek filan gibi bir niyetleri de yok. Hem de pek tatlılar.

Hikayemize, köy dönüş yapan bir aileyi tanıyarak başlıyoruz. Ailenin kızı Hilal ise uzaylılardan birini bulan kahramanımız. Bu iki uzaylının dünyada gün batımına kadar yapmaları gereken bir görevleri vardır ve Hilal ile, yeni tanışacağı arkadaşı Selim onlara yardım ederler. Zaten uzaylılar için bilmedikleri bu alemde zor görevler olsa da, aslında gerçekten çocuk oyuncağı işlerdir.

Kitaptaki uzaylılardan biri, kendi gezegeninde, ülkesinde arkadaşları tarafından rencide edilmiş biri. Çünkü her birinin 6 anteni varken, bizim uzaylı miniğin 5 anteni vardır. Dünya diliyle söylersek, engelli mi demeliyiz? Bir uzaylı üzerinden böyle bir engele bakınca ne kadar farklı görünüyor manzara, alay edilmesi ne kadar saçma geliyor. Çünkü ha 6 anten ha 5, durup saymadıkça fark edilmiyor bile. Bizim kıstaslarımız da aslında böyle diye düşündüm. Her ne kadar ruhun engeli olmadığını bilsek de, böyle bir bakış açısı da bence çok yerinde. Özellikle çocukların da hoşuna gider diye ümit ediyorum.

Uzaylı kahramanlarımız, kendilerinin de akranları kadar işe yarar olduğunu göstermek için bu göreve talip oluyorlar. Ve yardımlaşma ile üstesinden geliyorlar. Belki de gözlerimizi, üretken olduğumuz başka alanlara çevirmeliyiz, takıntılı olarak, bize dayatılan eksikliklerimize bakmaktansa…

Şimdiden iyi okumalar.

Not: Tagrid en-Neccar’ın diğer kitapları

Pikazem Pikazom

Yazan: Tagrid en-Neccar

Resimleyen: Ali Zeyni

Nar Çocuk, 2020

92 sayfa, 8+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: