abone ol: Makale | Yorum

Sessiz Sakin

26 yorum
Sessiz Sakin

Tüyap kitap fuarında Sessiz Sakin’in Gürültülü Maceraları’nın dokuzuncusu ile karşılaştım. Öğrendim ki henüz piyasaya çıkmadan fuara yetişmiş Sessiz Sakin. Yani daha yan sokaktaki kitapçıda bu sayı yok. Önce bizde ve önce sizlerden birinde olacak. Haftanın kitabı ve haftanın hediyesi Sessiz Sakin’in Gürültülü Maceraları-9.

20161121_081731

Sessiz Sakin ilginç bir çocuk. Enerjileri hiç bitmiyor dediğimiz hareketli, afacan çocuklardan değil. Uzun saatler boyunca uyumayı, oyunların yatarak oynananlarını seviyor mesela. Ama işte başından geçen maceraların onu rahat bırakmadığı da bir gerçek.

Kitabın başlangıcında yayınevinin bir notu ile karşılaşıyoruz. “Bizden bir kahraman” düşüncesi ile yazılmaya başlanmış bu seri. Süper değil, sokakta gördüğümüz, evde karşılaştığımız çocuklardan biri o. Sessiz Sakin ve arkadaşları her çocuk gibi yani.

9. kitapta her çocuğu hatta artık hepimizi tehdit eden bir sorun çıkıyor karşımıza: Sanal oyunlar. Bilgisayar oyunları ile başlayan bu tarz oyunlar, biliyorsunuz artık ulaşımı, yüklemesi, oynaması çok kolay bir şekilde üstelik yüzlerce çeşidi ile avucumuzun içindeler. Sessiz Sakin’in arkadaşları ve hatta tüm mahallesi de bu oyunlar yüzünden kısa bir sürede eski güzel hallerinden uzaklaşıveriyorlar. Aslında manzara tanıdık. Sürekli selfie çeken, artık birbirini sosyal medyadan takip eden, konuşmak, sohbet etmek yerine internet alemine yazı yazan, birbiri ile oynamayı bırakıp yan yana oturup aynı sanal oyunda bir arada bulunan insanlar ve çocuklar. Kendi hayatlarını sosyal medyaya aktarmaktan bile geçip, sosyal medyaya aktarılabilecek hayat yaşayan mahalleli. Tabi bu hızlı değişimin önemli bir sebebi mahalleliye ücretsiz dağıtılan tabletler. Bu tabletleri dağıtan takım elbiseli adamlar daha sonra karşımıza çıkmıyor ama umarız Sessiz Sakin onların oyununu da bozmuştur.

20161120_152616

Sessiz Sakin artık uykusunu bile azaltıp saatlerce oyun oynadığının farkındalığına ulaştığında olan olur ve tabletin etkisinden kurtulur. Tabi sadece kendini kurtarmakla olmaz. Arkadaşları, ailesi, hatta mahalleli kurtarılmalıdır. İşte bunun için önce arkadaşları, sonra Aksakallı  Devre’nin de yardımıyla epey uğraşır Sessiz Sakin. Bu defa tanıdıklarını kurtarmak için uykusuz kalır. Ama buna değer.

Sessiz Sakin epey uzun bir metin. Fakat biraz masalsı bir tadı var ve bu okumayı kolaylaştıracak bir unsur, çocuklar için. Detaylar sizi sıkmıyor, konuyu kaçırmıyorsunuz. Metinler Çağrı Cebeci’nin karikatürize çizimleri ile desteklenmiş. Ortaya keyifli bir macera çıkmış.

20161120_160521

Kitabın sonunda kahramanımızın araştırmaları sonucu, sokak oyunları da tanıtılmış. Sessiz Sakin çocukları birlikte oynanan çeşit çeşit oyuna davet etmiş. Çocuklar tamamen bilgisayar, cep telefonu vs oyunlarını bırakmayacak muhtemelen. En azından başka oyunlar da olduğunu ve onların da çok eğlenceli olabileceğini bilmeliler. Ayrıca Sessiz Sakin’den sonra bilgisayar oyunlarının o kadar masum olmadığını fark edecekleri kesin.

Sessiz Sakin’in maceralarını çocuklar çok seviyor. You Tube’da Sessiz Sakin için çekilmiş birçok tanıtım videosu görebilirsiniz. Zaten çocuklar bütün seriyi tamamlayarak okumuşlar. Çok da eğlendiklerini dile getiriyorlar.

Ben Bu Oyunu Bozarım, Sessiz Sakin’in Gürültülü Maceraları-9. Haftanın hediyesi. Üstelik okuyucularımız için yazarından imzalı. Katılım aynı, yazıya yorum bırakırsanız, Cuma günü kura çeker ve kitabın kime gideceğini belirleriz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

Ben Bu Oyunu Bozarım

Sessiz Sakin’in Gürültülü Maceraları-9

Yazan: Melih Tuğtağ

Çizimler: Çağrı Cebeci

Genç Hayat yay, 179 sayfa

1.Baskı 2016

 1. Bizde yeni başladık seriye bize çıksa süper olur

 2. Heyecanla takipteyiz

 3. nolur bana çıksın çok sevdim

 4. Oğlum tam bir kitap kurdu. Heyecanla bekliyor kitabı. Hayırlı olsun.

 5. Mehmet Emir  

  sessiz sakin kitapları bizim evde bi kaç kez hatmedildi😊 Bir çocuk kitabını da oturup okuyacağım hiç de aklıma gelmemişti bu hususta sizi tebrik ediyoruz👏🏻umarım kazanırız.

 6. ya nasip 🙂

 7. “Bizden bir kahraman” olmasını çok önemsiyoruz. Başarılar.

 8. Heyecanla bekleniyordu 🎈

 9. Ümmügülsüm  

  Kızımın severek okuyacağı bir kitaba benziyor… hadi inşallah diyelim

 10. Neşe BEYAZASLAN  

  Biz 11yaşındaki oğlumla Melih Beyin sıkı hayranıyız.Kitap henüz elimize ulaşmadı ana süper olduğuna eminiz…

 11. Sümeyra Yılmaz Lekesiz  

  Sessiz sakin ve afacan tam Musalık 😉

 12. Esma aygün  

  Sessiz sakin’e özenir belki de oğlum 😉

 13. Döne Tınas TOPBAY  

  Güzel bir kitaba benziyor

 14. Fatma Zehra  

  Harika bir kitap:)) Umarım bu sefer çıkar

 15. Gülfem Yoldaş  

  serinin müptelası kızım için

 16. Israrla istiyoruz

  • Yedek çekiliş sonucu kitabımız size gidecek Merve hanım 🙂 Posta adres ve telefonunuzu mail adresimize bekliyoruz.
   İyi okumalar.

 17. Seri alışveriş listesine eklensin ozaman

 18. Bu sefer cikar insallah

 19. Kısmet belki bu kez çıkar.

 20. Her çocuğa çıkmalı bu kitap ☺️

 21. Sakin olursak çikar belki:-D

 22. Selda Karaağaç  

  Bizde istiyoruzz 🙂

 23. tuba öksüz  

  Zeynep için 😇😇

 24. Bu sefer çıksa bari 😍

Trackbacks/Pingbacks

 1. Ben Bu Oyunu Bozarım! (Melih Tuğtağ) | Gri Sayfalar - […] Görsel Kaynağı: Çocuklar Okuyor […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: