abone ol: Makale | Yorum

Sonunda 12 Yaş

0 yorum
Sonunda 12 Yaş

Sonu vurucu biten kitaplardan biri var bugün masamda. Vurucu derken, çok iyi olmasını kast ediyorum. Yazar resmen yavaş yavaş ağlarını örmüş. Ve bir kez daha, iyi kitabın adım adım işlemek, kurguyu planlamak olduğunu gösterdi bize.

Kitap, 12 yaşına girmek üzere olan ve 12 yaşında yapılacak önemli ve daha az önemli yapılacaklarmlistesi olan Rory’nin birkaç haftasını anlatıyor bize. Bir Amerikan gençlik filmi izler gibi okuyorsunuz, tam olarak. Kültür aynı kültür… Evde yalnız kalmak, kızlı erkekli partiye gidebilmek, fırını, ocağı kullanabilmek, çocuk bakıcısı olabilmek, makyaj yapabilmek, kulak deldirebilmek… Ailesinin hep 12 yaşına ertelediğini işleri teker teker yapabilmek, en büyük dileği Rory’nin. Tabi okul da bir yandan devam ediyor ve Rory, 12 yaş listesini gerçekleştirirken epey bir “ufak kazalar” yaşıyor. Bir yandan da bütün kızların hayran olduğu bir Jake Harrison okullarında film çekecektir ve bu onu da heyecanlandırır. Bir yandan büyümek, bir yandan yeni tecrübeler ve bir yandan da ara ara başına gelen gariplikler… Biz 12 maddeye odaklanmışken, bir yandan da aslında yazar ağlarını örmüş, bizi şaşırtmak için. Ve sonunda da güzelce başarıyor bunu.

Kitap aslında popüler kültür ile donatılmış bir çevrede, bir kız çocuğunun gerçekten ihtiyacını olanı, gerçekten sevdiğini görmesi üzerine, kendini keşif sürecini anlatıyor. Herkesin bayıla bayıla beklediği bir doğum günü partisinde bulunmaktan gerçekten hoşlanmayabilirsiniz. Hayranlıkla bakılan bir ilişki, aslında göründüğü gibi olmayabilir. Ailenizin yasakları o kadar da kötü değildir belki…

İlgilisi için buraya bırakalım.

Sonunda 12 Yaş

Yazan: Wendy Mass

Türkçeleştiren: Emili İlemre

Ekim 2020

Tudem, 12+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: