abone ol: Makale | Yorum

Sudan Kim Çıktı?

0 yorum
Sudan Kim Çıktı?

Nito Kitap’ın tazelerinden “Sudan Kim Çıktı?” kitabı. Hem de beklediğimiz bir seri, Torun Tombalak hikayeleri. Nurten Ceceli Alkan’ın torunları ile yaptığı geziler insanı gıpta ettiriyor. Eh o anılardan güzel hikayeler çıkması insanı şaşırtmıyor. İşte onlardan ilki…

Sanırım okuldan önce öğrendiğimiz bilgiler arasında, kurbağaların oluşum süreci. Çocuk zihni ve merakı için ne kadar da ilgi çekicidir. İşte o süreci izliyor üç toruncuk. Annneanneleri ile gittikleri göl kenarında bu sürece şahit oluyorlar. Biz de bu süreçle beraber, her çocuğun kendi ilgisine, iç dünyasına göre bu süreci nasıl yorumladığını, hayallerine nasıl misafir ettiğini görüyoruz. Aziz hayalci, Mahir maceracı, Melike maharetli. Böylece her biri, yazın sıcak günlerinde göldeki arkadaşlarının büyümesini, değişmesini, ‘şekilden şekle girmesini’ takip ederken bize de onların neşeli yorumlarını okumak düşüyor.

Anneannenin, çocuklara “Her varlık bir mucizedir” demesi, süreç hakkında konuşması da ayrıca kıymetli.

Kitabın sonunda hem kurbağalar hakkında bilgi, hem de bu yeşil, nemli arkadaşlara dair okuyucuyu tefekküre yönlendirecek sorular yer alıyor. İki de de etkinlik var, çocukların kendi kurbağa oyuncağını ve maskesini yapabilmeleri için.

Çocuklarla çıkılacak bir geziyi, oradaki gözlemi, tefekkürü, eğlenceyi, ardından yapılacak etkinlikleri bize anlatan pek tatlı bir kitap ‘Sudan Kim Çıktı?’. Sudan kimin çıkacağını merak edeceğimiz mevsim de yaklaşırken, şimdiden iyi okumalar.

Sudan Kim Çıktı?

Torun Tombalak Hikayeleri-1

Yazan: Sezai Ozan Zeybek

Resimleyen: Büşra Cantürk Durmaz

Nito Kitap, 1.ve 2. Baskı Ocak 2020

3+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: