abone ol: Makale | Yorum

Susanpusan Şehri

0 yorum
Susanpusan Şehri

Yaz gelip de köye, kırlara gittiğiniz vakitlerde, özellikle büyük şehirde yaşıyorsanız, geri döndüğünüz vakitleri hatırlıyor musunuz? Şehir ne kadar gri, ne kadar basık, kalabalık, bunaltıcı gelirdi her seferinde bana. Susanpusan Şehri o hissi tekrar hatırlattı.

Şehirler mi bize bu duyguları hissettirir, yoksa bu duyguları hissettiğimiz, içimizde bir şeyleri kaybettiğimiz için bu şehirleri böyle gri, kasvetli hallere sokarız? Büyük ve beton binalar, sürekli bir telaş, gülümsememek hatta göz teması kurmamak, sadece kendini düşünmek vs… Kitap her ne kadar böyle iç karartıcı, masal kitaplarının bile gereksiz görülüp müzelere kaldırıldığı bir şehirden, iç bunaltısı yaşayan, bir mutlu mutu olamayan insanlarla dolu bir şehirden kaçıp, Çiçek Ülkesi’ni arayan üç delikanlıyı anlatıyor gibi olsa da, aslında bence biraz da içimizin dışımızı şekillendirdiğine dikkat çekiyor.

Çünkü büyük şehirler gibi Çiçek Ülkesinde de herkes çok çalışır, büyükten küçüğe hepsinin bir işi vardır. Belki tek fark onların yaptığı işi sevmesi, küçük şeylerden mutlu olmasıdır… Para yerine iyilik biriktirmeye çalışmalarıdır… Aslında en önemli farklardan biri, hepsinin oynadığı, bildiği farkındalık oyunudur.

Çiçek Ülkesinde, bizim kahramanlarımızın da aramak için yola çıktığı üç çiftçi kardeş; Tarçın, Toprak, Kiraz anlatır farkındalık oyununu. Sahip olduğumuz güzelliklerin farkına varmak, böylelikle şükür duygusunu hissetmek… Dimo, Memo ve Kaliko’nun Susanpusan şehrine taşıyacakları bir oyun…

Susanpusan şehrinde “kocaman hedefler için elmas değerinde mutluluklar harcanmıştı” ama üç delikanlı sayesinde değişim başlayacak gibi duruyor. Oyunların unutulduğu şehir, müzelere hapsedilmiş masal kitaplarının özgürlüğe kavuşturulması ile değişecek muhtemelen. Hikayenin sonu biraz da bizim ümitlerimizle, bizim davranışlarımızla yazılacak gibi.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Susanpusan Şehri

Yazan: Fatma Çağdaş Börekçi

Resimleyen: Bâlâ Erfidan

1.Baskı Eylül 2018, 72 sayfa

Cezve Çocuk, 8+

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: