abone ol: Makale | Yorum

Tavşancan ile Faresu

0 yorum
Tavşancan ile Faresu

Elimdeki kitaplardan biri 13 diğeri 10. baskısını yapmış. Ben de ne zamandır merak ediyordum. Nihayet iki tane seçip,okudum.

Bazı kitaplar –özellikle çocuk edebiyatı kitapları- o kadar sadece/basit olur ki “bu mu?!” dersiniz. Sanırım tam da o kitaplardan bu kitaplar. Birinde nispeten biraz daha aksiyon var ama oldukça sade neticede. Kitaplar hakkında zihnimin bir köşesinde soru işaretleri dolu bir makine sessiz sedasız işlerken, kalkıp başka bir şeyler okumaya başladım. (Yetişkin kitapları). Bir senaryo tam da “aha!” anı yaşadım. Bizim sade Tavşancan ve Faresu kitabının oldukça klişe olsa da –klişeler iş yapar- neticede belli bir kalıpta yazıldığını anladım.

Bu konuyu fazla uzatmak niyetinde değilim. O basit görünen hikayelerin arkasında kiminin insani taraflarımıza değen bir yanı oluyor, kiminin havada uçuşup kaybolan bir toz gibi ağırlığı… Her sade hikaye basit değil yani…

Kitaplar küçük okuyucuların hoşlanacağı bir kıvamda ve konularda görünüyor. Yalnız bazı okuyucular hoşlanmayacağı için yazayım, iki kitapta da, birinde daha ağırlıklı olmak üzere domuz karakterler/oyuncaklar var.

Bir not daha. Nedense böyle hayvan karakterli kitaplarda, oyuncak hayvanlar görmek garip geliyor bana. Karakterler ne tür bebeklerle oynasın yani, insan bebekleri ile mi? diye haklı olarak soracaksınız. Netice insan yavruları insan bebekler ile oynuyorsa, hayvan yavruları da hayvan bebeklerle oynabilir, zaten kurgu bu! Biliyorum işte ama yine de garip geliyor, bir farenin kurbağa bebeği olması.

Tavşancan ile Faresu (Pip and Posy)

Uyku Vakti Kurbağası (13.Baskı)- The Bedtime Frog

Karlı Gün (10.Baskı) -The Snowy Day

Yazan ve Resimleyen: Axel Scheffler

Hep Kitap, 4+

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: